Araştırma Sonuçları

Bilim Silva’yı Nasıl Keşfetti

Yalnız Öncü

José Silva başlangıçta araştırmasında yalnızdı. Karısı Paula bile çocukları ile yaptığı çalışmanın faydalarını en sonunda görene kadar şüpheci ve ihtiyatlıydı.

Laredo’da bulanan bir kaç arkadaşı fikirleri ile ilgilenip dinlediler ve yardım istediği zaman ona yardım ettiler, fakat bir çoğu şüpheci ve hatta muhalifti.

Sonunda Silva’nın çalışması daha sonra yakın arkadaş ve meslektaşı olan ve araştırma sonuçlarını diğer bilim insanlarının dikkatine sunan bir biliminsanının dikkatini çekti.

Bir çok engel ve meydan okumanın üstesinden gelen bu öncü araştırma, José Silva’ya gezegen üzerinde bize insan evriminin ikinci evresine ilk adımı atmak için yardım eden, metafizik ile başarılı olan insanlar ve olayların birçok harikulade anısını sağlamıştır.

İşte bu bilim insanlarının José Silva’nın “psikorientoloji” olarak adlandırdığı yeni bilimin nasıl farkına vardıklarının hikayesidir.

Bir Bilim Insanı Göz Atıyor

Silva’nın yaptığı araştırmayı incelemek için Laredo, Teksas’a gelen ilk biliminsanı Teksas San Antonio’da bulunan Zihin Bilim Vakfının yöneticisi Dr. J. W. Hahn’dı. Dr. Hahn vasıtası ile bir çok biliminsanı zihin ve insan potansiyeli ile ilgili bu öncü araştırmaya ilgi duymaya başladı.

Zihin Bilim Vakfı, petrol milyoneri Tom Slick Sr. tarafından kurulmuştu. Dr. Hahn’dan Silva’nın çalışmasını gözden geçirmesini isteyen Bay Slick’ti. Geriye oldukça olumlu bir rapor almıştı. Aslında Silva Metodu’nun ilk kez halka öğretilmesine yol açan ilk adımı Dr. Hahn atmıştır. Ve bu şu şekilde olmuştur:

Dr. Hahn’ın Laredo’yu ziyaretinden sonra Teksas Plainview’de bulunan Wayland Baptist Üniversitesinin Psikoloji Departmanı başı olan Dr. N. E. West’i aramış ve Silva’nın tespitlerini incelemesi için Laredo’ya bir ziyaret düzenlemişti.

Dr. West etkilenmişti. Duke Üniversitesinde Dr. J. B. Rhine’ın laboratuvarlarında iki etkinliği ziyaret etmiş olmasına rağmen Etkin Duyusal Yansıtma (EDY) üzerine bu kadar geçerli bilimsel çalışmanın yapılmış olduğunu daha önce hiç görmediğini söylemiştir.

Başarılı bir Ziyaret

Bu, Dr. West tarafından Silva’ya Plainview’e gelmesi ve kolejde psikoloji öğrencilerine bir ders vermesi için bir davete yol açmıştır.

Ziyaret o kadar başarılı olmuştur ki Dr. West, Amarillo yakınlarında bir sanat profesörü olan arkadaşı Dr. Fitz’e Silva’yı kendi sanat öğrencileri için gelip konuşması için davet etmesi gerektiğini söylemiştir. Bir çok sanat öğrencisi Silva’nın tekniklerini öğrenmek için ilgi gösterdiğinde Fitz Silva’ya Amarillo’ya gelip bir ders vermesini önermişti.

İlk Silva Metodu kursuna 80’den fazla öğrenci katılmıştı. Daha eğitimlerini bile bitirmeden Sİlva’ya yakınlarının ve arkadaşlarının da eğitimi almak istediklerini  söylemişler ve böylelikle Silva hemen bir başka kurs planlamıştı.

Silva Metodu günümüze dek ağızdan ağıza büyümeye devam etmiş ve dünya çapında 100 den fazla ülkede, 29 farklı dilde sunulmuş ve milyonlarca kişiye yarar sağlamıştır.

Bu arada, Silva eğitimde öğrencileri ve sanatçıları etkilerken, Dr. Hahn dünyada önde gelen parapsikoloji laboratuvarına bir ziyaret düzenlemekteydi: Los Angeles Kaliforniya da bulunan Zihin Bilim Vakfı Laboratuvarı. Silva burada bir bitki ile bilimsel bir proje gözlemlemiş ve bu proje onu insan zihninin sadece düşünce yolu ile maddeyi değiştirebileceğine ikna etmiştir.

Doğrulanan Sonuçlar

Silva eğitmeye, Dr. Hahn’da onu cesaretlendirmeye devam etti. Fakat Teksas Laredo’dan çıkan bu denli çığır açan araştırma ve sonuçlarına herkes inanmadı.

Dr. Hahn Zihin Bilim Vakfı yönetim kuruluna Silva’nın programının geçerli olduğunu ispat etmeye ihtiyaç duydu ve bu sebeple büyük bir ankete başladı.

Detaylı, karşılaştırmalı anket formları 10.000 Silva mezununa postalandı. Bunların 1.100 den fazlası, alışılmadık yüksek bir oranda, formları doldurmak ve geri yollamak için zaman harcadı. Mezunlar fikirlerini beyan etmek için arzulu görünüyorlardı.

Sonuçlar olağanüstüydü. İnsanlar hem kursa ilk geldikleri zaman iddia edilen faydaları görüyorlar hem de beklemedikleri şekillerde fayda görüyorlardı. Silva Metodu tekniklerini kullanarak düzeltemeyeceklerini düşündükleri problemlerini dahi düzeltebiliyorlardı.

Mezunların kapsamlı fikirleri hakkında da bir soru vardı. Sadece yarım düzine mezunun şikayetleri vardı, geri kalanlar- mezunların %99,6’sı- tatmin olmuştu.

Anketi geçerli kılmak için Dr. Hahn bir başka anket daha yaptı. Bu ankette New Mexico Albuquerque de bir Silva Metodu Temel Eğitim Serisi Eğitimine katılan herkesden yanıtlar aldı.

Albuquerque deki sonuçlar diğer anket sonuçları ile aynıydı ve her bir kişi kurstan tatmin olmuştu. Sayfa 14-19 da ki grafiklere bakınız.

Silva Metodunun çalıştığı ve mezunların mükemmel faydaları bildirdiği kanıtlar ile donatılmıştı. Dr. Hahn şimdi diğer bilim insanları ile görüştü ve onları Silva’nın çalışmalarını incelemeleri için teşvik etti.

Klinik psikolog Dr. Puryear ile San Antonia da bulunan Tirinity Üniversitesi kampüsünde bir Silva Metodu dersi düzenlemek için yardım etti.

Daha sonra Dr. Hahn San Antonio da bulunan Teksas Üniversitesi Tıp Okuluna başvurdu. Psikiyatri Bölümü başkanı Dr. Robert Barns ve Psikoloji Bölümü başkanı Dr. Richard McKenzie’yi Silva’yı bir konferans sunması ve bilinçli bir şekilde beyin dalgalarının nasıl kontrol edileceğini göstermesi için davet etmelerini planladı.

Öğrenciler ve profesörler etkilenmişlerdi, çünkü o zamanda bilim insanları beyin dalgalarının otonom kontrol altında olduğuna ve bireyler tarafından değiştirilemeyeceğine inanıyorlardı.

Daha sonra Dr. Hahn, Trinity Üniversitesinde Psikoloji Bölümü başkanı Dr. Fred Bremner ile Silva’yı ve Silva’nın eğitmiş olduğu insanları test etmesi için toplantı düzenledi.

İlk kez, bilim insanları bilimsel bir laboratuvar içerisinde insanların kendi beyin dalgalarını kontrol etmeyi öğrenebildiklerini doğruladılar.

Ayrıca üniversitede öğrencilerin 20 tanesine Silva’nın kendi metodunu öğreterek dahil olduğu bir bilimsel deney yürüttüler. Her zaman olduğu gibi sonuçlar başarılıydı. İngiliz bilimsel dergi Neuropsychologia, Sayı 10, sayfalar 307-312 ve 467-469 da rapor ettiler.

BİLİM SİLVA’YI NASIL KEŞFETTİ

Araştırmacılar Tespitleri Öğreniyor

Yeni Projeler Önerildi

Los Angeles’ta bulunan Zihin Bilim Vakfı’nı ziyareti sırasında Dr. Hahn Silva’ya üç proje önerdi:

 1. Arrigo isimli Brezilyalı bir psişik cerrahı incelemek.
 2. Uri Geller’ı kaşıkları eğmek için kullandığı enerji üzerine inceleme yapmak için Birleşik Devletlere getirmek.
 3. McCullough Oil Corp.’un 49 Doktora dereceli (Ph.D.) jeoloğu ve petrol mühendisine Silva Metodunu öğretmek.

Arrigo ile proje başlamadan önce, Arrigo bir otomobil kazasında öldü.

Sİlva araştırma için Geller’ı Birleşik Devletlere getirme masrafına girmemeye karar verdi çünkü kaşık eğme yeteneği için herhangi bir kullanışlı uygulama bulamadı. Silva “Eğer kaşıkları düzeltebiliyor olsaydı daha farklı olurdu.” Diye açıkladı. “Bizim amacımız problemleri düzeltmek, problemlere sebep olmak değil.”

Petrol şirketi ile 49 doktora dereceliye (Ph.D.), EDY’yi kullanarak zihinlerini keşfedilmemiş petrol yataklarının yerini belirlemek için kullanabileceklerini görmek için özel bir eğitim verildi. Petrol şirketi çabalarının sonuçlarını hiç bir zaman açıklamadı. Bu esnada Dr. Hahn Zihin Bilim Vakfından ayrılıp Laredo’da Silva’ya katılmaya karar verdi.

Dr. George DeSau Silva Metodu eğitimlerini tamamladıktan sonra insanlarda meydana gelen değişiklikler için sayısız çalışma yürüttü.

Dr. DeSau orta okuldan lise öğrencilerine, alkoliklerden sosyal yardım alan annelere, işletme yöneticilerinden diğer Silva Metodunu öğrenenlere kadar çeşitli insan grupları üzerinde araştırmalar yürüttü.

Dr. DeSau’nun ilk projelerinden biri Pennsylvania Philadephia da bulunan bir şehir içi okulunda 2.000 den fazla ergen kızı kapsıyordu. Sonuçlar, grafikler üzerinde verilen (sayfa 16-19), test edilen tüm grupların sonuçlarının karakteristiğidir.

Dr. DeSau, daha sonra Guam da okullarda, Venezuela hükümeti için Venezuela da olduğu gibi benzer araştırmalar yürüttü.

Silva Dr. Richard McKenzie ile Teksas Üniversitesi Tıp Okulunda tanıştı ve onu Laredo da bulunan kadroya katılması için davet etti.

Bilim insanları için sunum

Üç biliminsanı halen Silva Uluslararası kadrosundadır. Dr. Hahn, Dr. DeSau ve Dr. McKenzie aracı olarak Birleşik Devletlerin her yerinden 40 bilim insanını Houston, Teksas’ta Silva ile tanışması ve Silva’nın onlara ne yaptığını ve gelecek planlarının ne olduğunu açıklaması için toplantı düzenlemiştir. Bu toplantıya katılanlar:

 • Rev. Marzel Allard, S.J., Montreal, Quebec
 • V.A. Benignus, Ph.D., Kuzey Carolina Üniversitesi
 • Bayan Gayla Benignus, M.S., Kuzey Carolina Üniversitesi
 • Bayan Lendell W. Braud, M.A., Teksas Güney Üniversitesi
 • William G. Braud, Ph. D. , Houston Üniversitesi
 • Frederick J. Bremner ve eşi, Trinity Üniversitesi
 • Barbara B. Brown, Ph.D., Veterans’ Administration Hospital, Sepulveda, Kaliforniya
 • Melvin Bucholtz, Dr. David Shapiro için özel görevli, Harvard Tıp Okulu
 • Thomas H. Budzynski, Ph.D., Colorado Üniversitesi Tıp Merkezi
 • Jeffery P. Chang, Ph.D., Teksas Üniversitesi Tıp Dalı
 • Leslie M. Cooper, Ph.D., Brigham Young Üniversitesi
 • Arthur J. Deikman, M.D., Mill Valley, Kaliforniya
 • George T. DeSau, Ed. D., Silva Uluslararası
 • Paul Dunn, M.D., Oak Park, Illinois
 • Doug Eddy, Ph.D. Carnegie-Mellon, Pittsburgh
 • Stan L. Falor, M.D., McMurray, PA
 • Lester G. Fehmi, Ph.D., New York State Üniversitesi
 • Rev. John .frizelle, Ph.D., Incarnate Word College, San Antonio
 • Irving Geller, Ph.D., Teksas Tech Üniversitesi Tıp Okulu
 • J. W. Hahn, Ph.D., Silva Uluslararası
 • Dr. Paul Henchaw, Tucson, Arizona
 • W. Lindsay Jacob, M.D., Pittsburg, Pennsylvania
 • Kendall Johnson, Thelma Moss, Ph.D., UCLA Tıp Merkezi, Los Angeles için özel görevli
 • Bonnie Kaplan, Thomas B. Mulholland, Ph.D. Veterans’ Administration Hospital, Bedford, Massachusetts için özel görevli
 • Perry London, Ph.D., Güney Kalifornita Üniversitesi, Los Angeles
 • Alejandro Martinez Marquez, Ph.D., Ulusal Politeknik Ensititüsü, Mexico, DF
 • Clancy McKenzie, M.D., Bala Cynwyd, Pennsylvania
 • Richard E. McKenzie, Ph.D., Silva Uluslararası
 • John Mihalasky, Ed.D., Newarl Mühendislik Koleji
 • William Opel, film yapımcısı
 • Dr. Robert E. Omstein, Langley Porter Enstitüsü, Kaliforniya Üniversitesi Tıp Merkezi, San Francisco
 • Burl Payne, Ph.D., Wayland, Massachusetts
 • Erik Peper, Berkeley, Kaliforniya
 • William G. Roll, Fiziksel Araştırma Merkezi, Duke Station, Durham, Kuzey Carolina
 • José Zarul Braiz, Mimar, Mühendis Benjamin Rubio, Ulusal Politeknik Enstitüsü, Mexico, DF için özel görevli
 • Milan Ryzl, Ph.D., San Jıse, Kaliforniya
 • Gertrude Schmeidler, Ph.D., New York Üniversitesi Şehir Koleji
 • Maxtoth, Queens, New York
 • N.E. West, Ph.D. ve eşi, Veterans’ Administration Hospital, Fort Medae, Güney Dakota
 • Ian Wickramasekera, Ph.D, Illinois Üniversitesi, Peoria.

Beyin Dalgalarının Kontrolü1966 yılında Silva Metodu Temel Eğitim Serisi seminerleri nin sunulmasının
ardından bu güne kadar geçen zamanda tüm dünyada milyonlarca kişi bir zihin eğitim metodu olan bu Metodu’nu öğrendiler.
Eğitime katılan milyonlarca kişi sayısı kadar Silva Metodu’nun yararlarını bildiren kişi oldu. Bu yıllar içerisinde
metodun bildirirlen fiziksel ve fizyolojik yararlarını araştıran pek çok bilimsel araştırma yapıldı.
Bu bölümde yapılmış olan bazı bilimsel araştırmaların özetleri yer almaktadır.
Son yıllarda biofeedback alanındaki yenilikler dikkatimizi beyin dalgalarının bilinçli kontrolüne yöneletti. Alfa ritmi
üretme becerisi rahatlamak, stresden arınmak, başarıyı sezmek ve daha pek çok yararla ilişkilendirildi. Silva Metodu
eğitimi alan kişiler alfa ritmini bilinçli olarak kontrol edebildiklerini kanıtladılar. 

Silva Metodu

Aşağıda: Silva Metodu öğrencilerinin eğitim ve başlangıç değerlerinin kıyaslaması bulunmaktadır.


Silva Metodu
İlaç almadan doğal uykuya dalmak, Temel Eğitim Serisi katılımcılarının öğrendiği en büyük becerilerden biridir. Doğal ve kaliteli uyku, fiziksel ve zihinsel sağlık için hayati önem taşır.


Silva Metodu
1,107 katılımcı ile yapılan araştırmada, Zihin Metodu’nun kullanımı sonucu, bekledikleri sağlık yararının, yüzdenin iki kat üzerinde daha sağlıklı olduklarını bildirmişlerdir.


Silva Metodu
Derin rahatlama seviyelerine girme yeteneği, olası fiziksel gerginliğin neden olduğu yıkıcı zararlar ve psikolojik stresin azaltılmasında önemlidir.


Silva Metodu
Rüya Kontrolü, rüyaların hatırlanması ve rüyaların günlük problem çözümünde kullanılmasını öğreten bir tekniktir. Bu teknikle, elde edilen yarar beklenenden dört kat daha fazladır.


Silva Metodu
Temel Eğitim Serisi’nde, bilginin saklanması (depolanması) ve hatırlanması (geri çağırılması) gibi daha güçlü bellek fonksiyonları öğretilmektedir. Yine, bu bölümde, başarılı sonuçlar bildiren Silva mezunlarının sayısı beklentilerinin çok üzerindedir.


Silva Metodu
Yüksek sezgilerin gelişiminin, artık bir çok alanda başarılı olmakla ilişkilendirildiği bilinmektedir. Temel Eğitim Serisi’nde, öğrencilerin yaşadıkları psişik dünyaya ait çeşitli deneyimler sezgileri geliştirmektedir.


Silva Metodu
Duyum Ötesi Algılamaya inandığını açıklayan kişilerin yüzdesi, eğitimdeki deneyimlerin sonucu olarak artmış, Duyum Ötesi Algılamaya inanmayanların, ya da emin olmayanların yüzdesi ise düşmüştür. *TES = Temel Eğitim Serisi


Silva Metodu
Temel Eğitim Serisi’nde, bilginin saklanması (depolanması) ve hatırlanması (geri çağırılması) gibi daha güçlü bellek fonksiyonları öğretilmektedir. Yine, bu bölümde, başarılı sonuçlar bildiren Silva mezunlarının sayısı beklentilerinin çok üzerindedir.


Silva Metodu
GENEL D.ÖA. OLAYLARI Önsezi, Telepati ve Durugörü
Temel Eğitim Serisi’ni tamamladıktan sonra, başlamadan önce hiç bir psişik deneyim yaşamadığını bildirenlerin sayısında belirgin bir düşüş olmuştur. Duyum ötesi algılamaya inandığını açıklayan kişilerin yüzdesi, eğitimdeki deneyimlerin sonucu olarak artmış, duyum ötesi algılamaya inanmayanların ya da emin olmayanların yüzdesi düşmüştür.
PSİŞİK DENEYİM
Temel Eğitim Serisi’ni tamamladıktan sonra, öncesine hiç psişik deneyim yaşamadıdığını bildiren kişilerin sayısında , % 37.5 azalma olmuştur. TES’ten sonra psişik deneyim yaşadıklarını söyleyen aynı kişilerin sayılarında artma olduğu bildirilmişdir.

LİSE ÖĞRENCİLERİ KİŞİLİK TESTİ / Araştırma, Dr. De Sau tarafından gerçekleştirilmiştir.

Bu proje, Lise öğrencilerinin Silva Metodu eğitimini aldıktan sonraki değişimlerini göstermektedir. Projede, içinde pek çok etkeni barındırdığı ve Silva Metodu iddialarına cevap verebildiği için Cattell’in Lise Öğrencileri Kişilik Envanteri kullanılmıştır.

t Değeri hakkında: t değeri, test sonuçlarına uygulanan, özel matematiksel formüllerde kullanılan bir değerdir. T değerinin anlamı, istatistiksel tablo ile belirlenmiş; yüksek, t değeri, daha fazla olarak kullanılmıştır. Bu bölümdeki bütün t değerleri istatistiksel anlam bakımından önceden saptanmıştır.

p Değeri hakkında: p değeri, olasılığın istatistiksel ölçümüdür. Sonuçların tesadüfi değerinin ortaya çıkması için kontrollü bir deneyimin en az olasılıkla kaç defa tekrar edilmesi gerektiğini gösterir. Örneğin, eğer p=.01 ise, o zaman tesadüfi değerin bir defa ortaya çıkması için, orijinal denemenin en az yüz defa tekrarlanması gerekir.


Silva Metodu
Temel Eğitim Serisi öğrencileri “endişeli, kendinden utanan, sıkıntılı, kaygılı ve sorun odaklı olmak”tan uzaklaşarak, “kendine güvenen, rahat, sakin” oldukları yöne doğru
gitmiştir.


Silva Metodu
Test grubunun verdiği cevaplar, gergin, engellenmiş, sinirleri bozulmuş, köşeye sıkışmış, üzerine gidilmiş olmaktan uzak, “rahatlamış, huzurlu, amacına ulaşmış, sakin” olduklarını gösterir niteliktedir. Bu değişim tipiktir.


Silva Metodu
Lise öğrencilerinin psikolojik “önce ve sonra” test sonuçları kolayca sinirlenen, kızan biri olmaktan hızla uzaklaşarak öz güveni yüksek, olgun, sakin, gerçeklerle yüzleşebilen yöne doğru yer değiştirmiştir.


Silva Metodu
Eğitim sonrası takip testleri, Temel Eğitim Serisi eğitimi sonrası elde edilen olumlu değişimlerin kalıcı olduğunu göstermiştir. Hatta bu olumlu değişimlerin zaman içinde artarak devam ettiği gözlemlenmiştir.


Silva Metodu
Temel Eğitim Serisi’nde öğretilenler, kişinin içsel bilinç yönünün gelişmesine bağlı olarak, sosyal etkileşimin engelleyici etkenlerinin yok edilmesine öncülük eder. Test grubunun cevapları, “utangaç, sıkılgan, duyarsız” olmaktan, “doğal, cesur ve sosyal ortamlarda güvenli” olmaya doğru değişmiştir.


Silva Metodu
Temel Eğitim Serisi öğrencileri rekabet, şüphe ve güvensizlikten uzaklaşarak, başkalarıyla birlikte çalışmaya daha büyük istek göstermişlerdir.


Silva Metodu
Temel Eğitim Serisi öğrencileri büyük coşku, motivasyon ve yaşam sevinci göstermişlerdir. Sıkıntı ve karamsarlıktan uzak bu davranışlar, eski kaygılardan sonra yeni kazanılmış özgürlük ve içsel karışıklıkların sona ermesinin güzel bir sonucudur.


Silva Metodu
Eğitim sonrası takip testleri, Temel Eğitim Serisi eğitimi sonrası elde edilen olumlu değişimlerin kalıcı olduğunu göstermiştir. Hatta bu olumlu değişimlerin zaman içinde artarak devam ettiği gözlemlenmiştir.

Benlik İmgesinin Gelişimi


Silva Metodu
Temel Eğitim Serisi öğrencileri, Silva Metodu eğitiminden sonra kendilerini daha sağlıklı algıladıklarını ve davranışlarını, dış görünüşlerini ve konumlarını daha kabul edici olduklarını belirtmişlerdir.


Silva Metodu
Ahlaki kurallara bağlılık ve başkalarının haklarıyla daha fazla ilgilenme durumu, Temel eğitim Serisi sonucunda genel anlamda öz saygının artması eşliğinde artış göstermiştir.


Silva Metodu
Denge, duyguların bütünleşmesi ve kişinin olaylara gösterdiği uyum, olumlu yönde önemli bir artış göstermiştir.


Silva Metodu
Temel Eğitim Serisi öğrencileri, aile bireylari ile daha iyi anlaştıklarını ve onlara karşı daha duyarlı olduklarını farketmişlerdir.


Silva Metodu
Bu etken bireylerin “ben neyim” demesiyle ilişkilidir. Temel Eğitim Serisi öğrencileri kendilerine daha fazla değer vermeyi öğrenmişlerdir.


Silva Metodu
Benlik İmgesi (kavramı), sosyal etkileşim için büyük önem taşımaktadır. Bu alandaki artış insanlarla daha tatminkar anlaşma ve daha etkili iletişim yeteneği ile ilişkilendirilir.


Silva Metodu
Bir birey kimliği buraya yansıtıldığında kendisini nasıl hisseder? Silva grubu üyeleri kendileri hakkında daha az eleştirel ve daha az olumsuz olmayı öğrenmişlerdir.


Silva Metodu
Temel Eğitim Serisi katılımcıları kendi davranışlarını daha kolay kabul edebildikleri ve özeleştirilerinin azaldığı yönünde değişim göstermişlerdir.

Canlandırma Yoluyla Performansın Arttırılması / Cecilia A. Prediger tarafından hazırlanmıştır


Silva Metodu
New York’daki Nyack Lisesi’nde, Cecilia A. Prediger tarafından yapılan önemli bir araştırma, atletlerin zihinsel egzersizi, fiziksel egzersiz ile birleştirince ne kadar çarpıcı bir gelişim gösterdiklerini, atılan yüksek golleri belgelemiştir.Başka araştırmalar da, Alfa seviyesinde yapılan zihinsel uygulamaların, aynı sürede yapılan fiziksel egzersiz kadar yarar sağladığını göstermiştir.Söz konusu bu çalışma daha da ileri giderek, toplam antreman süresinin yarısında zihinsel egzersiz, diğer yarısında fiziksel egzersiz yapıldığı zaman atılan gollerin çarpıcı bir şekilde arttığını göstererek yukarıdaki araştırmayı teyid etmiştir.