Sıkça Sorulan Sorular

E-online eğitimde sadece ilk egzersiz ücretsiz gönderiliyor ki bu da bizim tanıtım konferanslarında yaptırdığımız egzersizdir. Ayrıca ücretsiz gönderdikleri kasetler sadece konu anlatım kısımlarını içeriyor. Biliyorsunuz ki esas eğitim 16 zihin egzersizinden oluşuyor. Bu ilk egzersizi ve anlatım kısımlarını (lecture kısmı) ücretsiz gönderdikten sonra sıra diğer egzersizlere geldiğinde kişi para ödenerek alınabilecek link’lere yönlendiriliyor. Ancak egzersizlerin toplu bir şekilde yapılmasındaki ana amaç, kişi sayısı fazlalaştıkça alfa durumunun ve enerji seviyesinin yükselmesi ve katılımcılar arasındaki birleşik alanda birlik duygusunun güçlü bir şekilde algılanmasıdır. Egzersizlerin 22 saatte yapılmasındaki amaç ise 16 zihin egzersizinin giderek artan oranda etki yapmasıdır ki bunun sonucunda zihnin patlaması ve genişlemesi mümkün oluyor. Aynı eğitim 15 günde veya her gün azar azar yapılınca aynı etki olmamakta. Ayrıca verdiğimiz Silva kimlik kartlarıyla mezunlarımız istedikleri kadar ücretsiz aynı semineri tekrarlayabiliyor ve yine o birleşik alanda yaşanan birlik duygusunu paylaşıyorlar bu da büyük keyif ve mutluluk yaşatıyor. Buna ek olarak mezunlar toplantılarımız oluyor ve deneyimlerin, başarı öykülerinin paylaşılması sonucunda kişilerin egzersizlere devam etme motivasyonları artıyor. Sonuç olarak e-online seminerde sonuçlar hiçbir zaman bizim sınıf eğitimlerindeki kadar güçlü olamadı.

Egzersizleri ne kadar çok yaparsanız zihninizin açılımının devamı da o derece gelişir. Sorunların çözümü, küçük veya büyük hedefleriniz için her sabah 10 veya 15 dakika seviyenize girip zihin ekranınınızı kullanmayı alışkanlık haline getirmenizi çok önemli. Başlangıçta bu alışkanlığı oluşturmanız için çok disiplin gerekiyor. Nasıl her sabah dişlerimizi otomatik olarak fırçalıyorsak bunun da aynı otomatikliğe gelmesinden çok yarar sağlayacaksınız. Başlarda istenilen sonucu alamasanız bile geceleri sorunlarınıza yanıt almak için rüya kontrolü tekniğini uygulayın. Pes etmezseniz bir süre sonra mutlaka yanıt alacaksınız. Kendinizin ve sevdiklerinizin küçük (umarım hep küçük olurlar) sağlık sorunları için gün içinde yine 15-20 dakika laboratuvarınıza girip bu sağlık sorunları üzerinde çalışın. Düşüncenin bir enerji, titreşim olduğunu ve maddeye etki yaptığını lütfen hatırlayın.

Seviyenize mutlaka giriyorsunuzdur, endişe etmeyin ancak seviyenize her gün girerseniz bir süre sonra siz de girdiğinizi algılayacaksınız. Acil bir durum olduğunda gözlerinizi hemen açmanız için uyumlandınız, ayrıca seviyede bilinçli kaldığınız için de gözlerinizi hemen açabiliyorsunuz, sakıncası yok. Ama siz yine de öğrendiğiniz prosedürü uygulayın ve gözlerinizi acil durum dışında hemen açmayın.
Yukarıda yazdığım bu egzersizleri uygularsanız kazanımlarınızı görmeye başlayacaksınız. Lütfen ama lütfen pes etmeyin ve olumsuz düşüncelerle içsel (spiritüel) enerjinizi bloke etmeyin.

Zihinlerinde resimsel imgeler göremeyenler (canlandırma yapamayanlar) yalnızca doğuştan kör olanlardır. Görme yetisini çok küçük yaşlarda kaybedenler bile, canlandırmaları gerçeklerinden biraz farklı da olsa, yapabilmektedirler. Canlandırma yeteneğinizi güçlendirecek bazı kolay uygulanan egzersizler vardır. Başlangıçta sadece canlandırma yeteneğinizi değil, belleğinizi ve mantığınızı da kullanmanız gerekecektir. Gitgide sadece gözlerinizi kapatıp, seçtiğiniz nesnenin nasıl göründüğünü hatırlamaya çalışmadan, nesneyi canlandırabileceğinizi göreceksiniz. Bu egzersizler ile bilgi almak için lütfen bize ulaşın.

Hedefinizi gerçekleştirmek için güçlü bir isteğiniz, inancınız ve olumlu bir beklentiniz olsa bile siz, sizin için daha iyisinin olmasına programlandınız. Bu nedenle resmin bütününde o hedefinizin değil, farklı bir durumun gerçekleşmesi sizin için daha iyi olabilir. Sizin için her zaman en iyi olanının gerçekleşeceğine emin olun

İnançla her gün uygulamalısınız. Uygulamalarla sizin için neyin, nasıl daha iyi sonuç verdiğini en iyi siz bilirsiniz.

Sık sık zihinsel canlandırma ve imgelemeyi kullanıp var olan problemli bir durumu değiştirerek, sahip olmayı, yapmayı istediğiniz veya olmasını istediğiniz herhangi bir şeyi yaratabilirsiniz. Problemli imgeyi silerek yerine olmasını istediğiniz hedefinizi veya çözümü yerleştirin. Seviyede veya herhangi bir zamanda, yarattığınız, gerçekleşmesini istediğiniz durumu veya çözümü her düşündüğünüzde, sadece çözüm için yaratmış olduğunuz imgeyi canlandırarak, hedefinize ulaşmış gibi, sanki istediğiniz olmuş gibi canlandırarak ve bunu beş duyunuzla seviyenizde yaşayarak hedefinizi ya da projenizi güçlendirebilirsiniz.

Hedeflerinizi canlandırırken geçmiş zaman kipiyle programlama yaparak, beyniniz gerçek ve gerçek olmayan arasındaki farkı bilmediği için, sanki hedefinizi gerçekleşmiş gibi algılamasını sağlarsınız. Güçlü bir istek, inanç ve güvenle olumlu bir beklenti içine giriyoruz. İşte o zaman yaşama karşı bir duruş oluşturuyoruz. Olumlu beklenti, olabilecekleri an ve an güvenle beklemek demektir. Olmuş gibi davranmaktır. Sanki bir sipariş verdik de getirilmesini bekliyoruz gibi. İşte o zaman çok ilginç birşey oluyor; evren bizimle işbirliği yapmaya başlıyor. Böylece yaşamımızda olmasını istediğimiz olasılığı kendimize çekiyor ve gerçekleştiriyoruz. Yazar, Paolo Coelho ‘’Eğer çok derin bir özleminiz varsa, mutlaka gerçekleşecektir. diyor.

Evet, bilimsel araştırmalar, herkesin rüya görebildiğini kanıtlamıştır. Gece boyunca beyin frekansları cok hızlıdan cok yavasa doğru ruya/uyku dongusu saglar. Bu, ortalama 90 dakikada bir olusan ruya/uyku dongusudur. REM adı verilen ve daha hızlı olan beyin frekanslarına hızlı goz hareketleri denir ve bu bolumde ruyalar gece boyunca 3-5 kere tekrarlanmaktadir.

Zihninizi, gece yatmadan önce, uykunuzda göreceğiniz rüyanızı hatırlamak için programlayabilirsiniz. Kendinize zihinsel olarak şu yönergeyi verin: “Sabah uyandığımda, gördüğüm rüyaları hatırlayacağım.” Yakınlarınızda rüyanızı yazmanız için kağıt ve kalem bulundurun. Bu, bilinçaltındaki sembollerinizin bilince çıkarılması, çözümlenmesi ve anlamlandırılması bakımından çok önemlidir.

Nedeni bir kaç gerekçeyle açıklanabilir. Birincisi, yaşayan canlılar olarak hepimiz bedenimize zaman kavramını tanımlayan biyolojik bir ritme sahibiz. İkincisi, beynimizin zamanlama kapasitesi ve son olarak çok sayıda çevresel zamanlayıcılar vardır ki bunlara güneş ışığının durumu, otomobil sesleri, hayvan sesleri örnek gösterilebilir, bize saatle ilgili bilgi verir. Fakat en önemlisi, sizin içsel bilinciniz tamamen bilinçli bir farkındalıkla ne zaman uyanmak istediğinizi bilir.

Hayır, hiç bir şeyi yanlış yapmadınız. Muhtemelen biraz daha uykuya ihtiyacınız vardı. İçsel bilinciniz bu tür durumlarda sizi koruyor ve uyanmanız gereken zamanı biliyor. Bununla birlikte, zihninizde uyanmak istediğiniz saatin net bir görüntüsünü canlandırdığınızdan her zaman emin olun.

Evet. Meditasyon sadece önemli değil, aynı zamanda sağlığınız ve iyiliğiniz için hayati anlam taşımaktadır. Biliyorsunuz ki günümüzdeki rahatsızlıkların çoğu stress kaynaklıdır ve meditasyon, stresin negatif etkilerini yok edebilen en iyi yollardan biridir. Meditasyonun çok çeşitli isimleri vardır. Biz meditasyon değil seviyeye girmek diyoruz. Dinlenirken, rahatlamışken, kendinize odaklandığınızda, dua ederken, sağlığınızla ya da günlük problemlerinizle ilgili çözüm ararken olduğu gibi, bir konuya yoğunlaştığınızda kayda değer yararlar elde edersiniz. Seviyeye girmek, zihin ve beden bütünlüğü için aradaki bağı güçlendiren, beden, ruh, zihin ve duygularınız arasındaki dengeyi sağlayan tek bağlantıdır.

Hayır, hipnoz, sözlük anlamıyla; Bir şahıs tarafından diğer bir şahsın hareketlerini kontrol edebilir şekilde derin uykuya benzer bir duruma sokulması (Hornby) ve sözle, bakışla telkin yapılarak meydana getirilen bir çeşit uyku halidir. Bu halde uyuyan kimse (denek) uyutanın etki ve telkinlerine açık, fakat dış dünyanın başka etkilerine karşı kapalıdır. Soru soramaz, sadece cevap verebilirsiniz. Hipnozda derine gittikçe daha az kontrol sahibi olursunuz ve daha az hatırlarsınız. Silva Metodu’nda ise zihniniz tamamen sizin kontrolünüzdedir ve hem soru sorup hem de cevap verebilirsiniz. Silva Mezunlarının beyin dalgaları alfa sevisindeyken saniyede 7-14 titreşim frekansındadır ve egzersizleri uygulayarak, tamamen bilinçli kalıp bu frekansı saniyede 10.5 titreşime yavaşlatabilirler. Silva Metodu mezunları, daha fazla uygulama yaparak kökleşen biyolojik veya duygusal problemlerinin düzeltilmesinde yararlanacakları Teta beyin frekansı seviyesinde de işlevsel olabilirler..

NLP, metodolojiye yer veren, bir seri teknik müdahalenin yer aldığı bir yaklaşımdır. Metodoloji modellemeye dayanır. NLP, özel bir alanda başarılı sonuçlar alan kişilerin tecrübelerini biçimleme, çözme ve modellemeyi sağlar. NLP’nin tüm model ve teknikleri özünde iki temel varsayıma dayanmaktadır:

1- Harita yaklaşımı : çevremizden, sürekli olarak, işleyebileceğimizden çok daha fazla miktarda uyarı alırız ve bu bilgileri kişisel filtrelerimizden geçirerek algılarız. Dolayısıyla mutlak gerçeği değil, algıladığımız gerçeği bilir, ona göre davranırız. Herkesin kendine göre oluşturduğu bu ‘gerçek’lere ‘harita’ denir. Davranışlarımızı kısıtlayan ya da çeşitlendiren de bu haritalarımızdır, mutlak gerçekler değildir.

2- Sistem yaklaşımı : Gerek insanın kendi içindeki süreçler, gerekse diğer insanlarla ve çevresiyle etkileşimi sistemseldir. Bu sistemin herhangi bir parçasını sistemden ayırmak olanaksızdır.

NLP varsayımlarına göre insanların tam ve doğru olarak gerçeği bilmesi mümkün değildir. Bu durumda, bir sorun karşısında ne kadar çok davranış alternatifi varsa başarı şansı da bu çeşitlilik oranında artar. NLP, bakış açılarını ve davranış seçeneklerini arttırma, zenginleştirme yöntemleri sunar. çok seçenek sahibi olmak kişiyi mükemmelliğe yaklaştırmakla birlikte, çok çeşitli bakış açılarına sahip olmak da kişiyi olgunlaştırır düşüncesini benimsemişlerdir.

Transandantal Meditasyon, bir meditasyon tekniğidir ve burada esas olan, sükunet içinde kalabilmek ve konuyla ilgili sezgileri alabilmektir. Ancak her zaman bu amaç gerçeklesmez. Transandantal Meditasyon yaparken bir mantra kullanılır, bu herkes için “ohm” olabilir ya da kişiye özel olarak hocalar tarafından verilir. Transandantal Meditasyonda önemli olan, kişinin meditasyonda düzenli olması ve meditasyon sırasında konsantrasyonun dağılmaması için fazla zorlamadan, makul bir çaba göstererek zihnini boşaltmasıdır.

Hipnozda kişi belli bir başarı elde edebilmek için başkasına ihtiyaç duyar. Hipnoz altındaki kişi hipnoterapistin etki ve telkinlerine açık, fakat dış dünyanın başka etkilerine karşı kapalıdır. Soru soramaz, sadece cevap verebilir. Hipnozda derine gittikçe daha az kontrol sahibi olursunuz ve daha az hatırlarsınız. Ayrıca sorunları mantık çerçevesinde ele alarak akıl yürütmeyi ve sorgulamayı sağlayacak türden bağımsız düşünceye yer veremez.

Silva’da kişiyi yönlendirecek kimseye ihtiyaç yoktur. Kişi kendi kendine yöntemleri kullanabilmektedir. Silva Metodu’nda, hayatınızda istediğiniz her şeye kendi gücünüzü kullanarak sahip olabilirsiniz. Silva Metodu ise bilinçli kalarak beyin frekanslarınızı 20-21 titreşimden, 7-14 titreşim aralığındaki alfa seviyesine yavaşlattarak, bu seviyede beyninizin sağ yarımküresinde işlevsel olmanızı sağlayan bir metottur. Modellemek ya da meditasyon seviyesinde pasif kalmak yerine Silva Metodu, beynin düşük frekanslarında aktif olarak çalışmayı temel alır. Bilincin bütün katmanlarına yönelen tek metottur. Yeniden sağ beyin referansları kayıt edilir. Duyum ötesi Algılamayı ve egzersizler ilerledikçe Duyum ötesi Yönlendirme ve Tasarlamayı geliştirir. Böylece sezgiler eğitilerek durugörü yeteneğimizin gelişimini sağlar. Tüm bunlar deneyimlenerek, kişinin subjektif algılaması sağlanır.

Uygulamalarla, kişi adım adım odaklanma yeteneğinin yükseldiğini, zihnine gelen bilgilerin arttığını, düşüncesinin genişlediğini fark eder. Bunun sonucunda da kişi sorunlarını daha kaliteli ve yaratıcı fikirlerle çözebileceğini de aynı şekilde deneyimleyerek algılar.

Silva Metodu eğitimini aldıktan sonra kazanımlarınız bireysel (subjektif) olduğundan bunu yaşayarak öğrenir, deneyimleyerek algılarsınız. Başarı, tamamen bireyseldir. Eğer başarılı olmak isterseniz, beyninizin yol göstermesiyle, mutlaka başarmak için bir yol bulursunuz.

Silva Metodu eğitimini almış olmak, metodun eğitmeni olmak için yeterli değildir. Silva Metodu eğitmeni olabilmek için eğitmen adayının;

1. Metodun eğitimini almış ve kendi hayatında sürekli uygulayarak örnek olması,

2. çok iyi ingilizce bilmesi

3. Amerika’da 20 günlük teorik eğitimden geçtikten sonra bağlı bulunduğu Direktörlerin denetiminde 2 yıllık eğitmenlik stajını tamamlamış olması

4. Metodu 3 farklı eğitmenden almış olması

5. Kendi ülkesini ve insanlarını çok iyi tanıması gerekmektedir.

Eğitmenlik sözleşmesi bağlı bulunulan direktörlerce her yıl yenilenir.

2008 yılı içinde eğitimlerimizi sadece İstanbul ve İzmir için planladık. önümüzdeki yıl içinde ya da en az 50 kişilik sınıfın toplanması durumunda diğer şehirlerde de eğitim vereceğiz.

Her meslek grubundan, her kademede çalışanlar, emekliler, öğrenciler, 16 yaş üzerindeki kendini geliştirmeyi, tanımayı, dünyaya farklı bir gözle bakmayı ve yaşam kalitesini yükseltmek isteyen herkes Silva Metodu eğitimini alabilir.

Silva Metodu eğitimleri 20 kişi ve üzeri kalabalık gruplara yılda 5 defa verilmektedir. Kalabalık gruplarda alfa seviyesindeki enerjinin yüksek olması ve grup dinamiğinin etkisi eğitimden beklenen yarar açısından önem taşımaktadır. Seans halinde yapılması durumunda, zihnin ve düşüncenin genişlemesi istenilen sonuç için yetersizdir. Bu nedenle Silva Metodu eğitimleri için önyargıların aşılıp diğer eğitimlerle kıyaslanmaması gerekiyor.

Silva Metodu ile ilgili Jose Silva’nın yıllarca çok satanlar listesinde kalan kitapları şu an Türkçeye çevrilme aşamasındadır. 2008 yılı kasım ayındaki kitap fuarına yetiştirmek üzere çalışmalarımıza devam ediyoruz. Bu kitapların orjinal İngilizce baskılarını www.thesilvamethod.com ya da www.amazon.com gibi internet sitelerinden sipariş vererek elde edebilirsiniz.

Silva Metodu’nun Temel Eğitim Serisi eğitimi, size zihninizin daha fazlasını kullanmanızı, yaşamınızın her alanında denge kurmanızı, adım adım odaklanma yeteneğinizin yükseldiğini, zihninize gelen bilgilerin arttığını, düşüncenizin genişlediğini fark etmenizi öğretir. Bunun sonucunda da kişi sorunlarını daha kaliteli ve yaratıcı fikirlerle çözebileceğini de aynı şekilde deneyimleyerek algılar.

T.E.S (Temel Eğitim Serisi) dört bölümden oluşur :

Zihin Kontrol 101 Kontrollü Rahatlama
Zihin Kontrol 202 Genel Kişisel Gelişim
Zihin Kontrol 303 Duyum ötesi Algılama / Yönlendirme
Zihin Kontrol 404 Etkin Duyum ötesi Yönlendirme / Tasarlama

Zihin Kontrol 101 ve Zihin Kontrol 202 serilerinde bireyler, omurga ve otonom sinir sistemlerini rahatlatmakla birlikte, stresten kaynaklanan ağrıları geçirmek, bellek ve önsezilerini geliştirmek için kullanacakları etkileyici teknikler öğrenirler.

Zihin Kontrol 303 ve Zihin Kontrol 404 serilerinde ise; hayal etme ve yaratıcı imgelemenin gücü öne çıkar ve seviyede en ideal işlevsellik için içsel iletişim çalışmalarını öğrenirler.

Biz bilincimizi ikiye ayırıyoruz: Fiziksel dünyayı tanıyan dışsal bilincimiz ve düşüncelerimizde olan içsel veya spiritüel bilincimiz. Fiziksel dünya, yüksek frekans demektir. Fiziksel dünyada; 5 duyumuz aracılığı ile tanımladığımız dış uyaranlar, mantığımız, inançlarımız, zaman ve mekan kavramı vardır. Gözlerimizi kapatıp rahatlamaya başladığımız zaman beyin titreşimlerimiz de yavaşlayarak sn.’de 14 titreşime gelir ve başka bir frekans aralığına girilir. Buna Alfa frekansı veya seviyesi, beynin de alfa titreşimleri denir. Burada beynin sağ yarımküresi işlevsel olur ve içsel – spiritüel dünya başlar. Bu seviyede zaman ve mekan kavramı yoktur. Daha yaratıcı ve üretkenizdir, çünkü hayal gücümüz devreye girer. Alfa seviyesinde olmanın en önemli kazanımı Duyum ötesi Algılamamızdır. Duyularımızın ötesinde, zihnimizin fiziksel dünyadan bilgi vermesidir. Buna duru görü, içe doğma veya sezgi de diyebiliriz. Burada kuantum alanına adım atarız. İşte bu noktada düşünceyi her şeyden daha gerçek hale getiririz.

Psiko-orientoloji Dr. Jose Silva tarafından keşfedilen ve araştırmalarla desteklenen yeni bir bilim dalıdır. Zihni eğiterek alfa seviyesinde bilinçli kalarak işlevsel olmayı esas alır. Amacı, kişilerin kendi eşsiz potansiyellerinin farkına varmaları ve bu potansiyeli, kendilerinin ve tüm insanlığın yararına nasıl kullanacaklarını öğretmektir.

Egzersizlerin 22 saatte yapılmasındaki amaç 16 zihin egzersizinin giderek artan oranda etki yapmasıdır ki bunun sonucunda zihnin patlaması ve genişlemesi mümkün oluyor. Aynı eğitim 15 günde veya her gün azar azar yapılınca aynı etki olmamaktadır. Silva Metodu eğitimi, verildiği diğer ülkelerde de olduğu gibi standart ve yoğun bir eğitimdir.