Silva Metodu

Silva Metodu Nedir?

Silva Metodu bilimsel araştırmalara dayanmakta olup Meksika kökenli bir Amerikalı olan José Silva tarafından 1944 ile 1966 yılları arasında, tam 22 yıllık araştırmalar sonucunda geliştirilmiştir. Silva Metodu bu güne kadar 36 farklı dile çevrilmiş olup 1966 yılından itibaren 118 ülkede eğitimleri verilmektedir. Metot hakkında 40’dan fazla kitap yazılmış, pek çok kişisel gelişim eğitimine kaynak oluşturmuştur. Dünyada 56 üniversitede ders olarak okutulmaktadır. Sayıları her geçen gün artmakla birlikte bu gün itibariyle tüm dünyada 6 milyondan fazla Silva Metodu mezunu vardır.

Silva Metodu ile Hayatınızı Değiştirin!
Kolay uygulanır;
Metot, bilimselliği kanıtlanan 24 zihin egzersizinden oluşur ve çok kolay uygulanır. Tüm kolay ve yalın olan şeylerin daha etkileyici olduğu gibi Silva Metodu da etkileyicidir. Son derece kolay uygulanan ve pratik olan bu metodu yaşamınıza geçirdiğiniz zaman mutlaka sonuç alırsınız.

Temeli Neye Dayanır
Silva Metodu; nasıl düşünmeniz gerektiğini, inançlarınızı ve hayat deneyimlerinizi etkileyen davranışlarınızı temel alır.
Silva Metodu’nun amacı; sizlere beyninizi nasıl daha fazla kullanabileceğinizi ve zihninizin gizli kalmış yeteneklerini nasıl geliştirebileceğinizi öğretir. Aynı zamanda insan doğasında var olan potansiyelinin uyandırılıp gelişmesini sağlar. Eğitimde hipnoz dili kullanılarak oto-hipnoz öğretilir.
Mutluluğunuzun Anahtarı Sizdedir;
Düşüncelerinizi kontrol etmeyi başardığınızda, yaşamınızı bilinçli bir şekilde biçimlendirerek daha mutlu olursunuz.
Kaderinizi kendi ellerinizle biçimlendirirsiniz;
Nasıl mı? Seçimlerinizle.

Nasıl mı? Düşüncelerinizle.

Nasıl mı? Zihninizle.

Hiçbir şey imkansız değildir. Zihnimizle mucizeler gerçekleştiriyoruz ve bunu bir tek biz insanlar yapabiliyoruz. İşte bu nedenle diyoruz ki, yaşamımızın tüm sorumluluğu bizim elimizdedir.
Bu Bir Sihir Değil; Bu Silva Metodu’dur
Uygulamalarla adım adım, odaklanma yeteneğinizin yükseldiğini, zihninize gelen bilgilerle yaratıcılığınızın arttığını, aynı zamanda düşüncenizin genişlediğini fark edersiniz (farkındalığınız artar). Bunun sonucunda, sorunlarınızı daha kaliteli ve yaratıcı fikirlerle çözebileceğinizi deneyimleyerek algılarsınız. Gizli kalmış “Duyusal Yansıtma” yeteneğinizi sadece Silva Metodu’yla geliştirebilirsiniz.
Daha Kaliteli Bir Yaşam
Silva Metodu ile milyonlarca kişi zihinlerinin inanılmaz gücünü keşfederek yaşamlarını olumlu yönde değiştirdiklerini, hayallerini gerçekleştirdiklerini, çeşitli kronik hastalıklarından kurtulduklarını, sınavlarda daha başarılı olduklarını, arzu ettikleri işi bulduklarını ve yaşam kalitelerini arttırdıklarını söylüyorlar.
Silva Metodu  eğitiminin başarısının anahtarı, sizin tüm potansiyelinizi ortaya çıkarmanıza engel olan kısıtlayıcı inançlarınızdan arındırarak, enerjik, canlı ve güçlü bir düşünce sistemi oluşturmanıza yardımcı olmasından kaynaklanır. Dinamik bir eğitimdir.

Toplam 24 zihin tekniğinden oluşan Silva Metodu™ Semineri, Silva Yaşam Sistemi (I. Bölüm) ve Silva Sezgi Sistemi (II.Bölüm) olmak üzere 2 Bölümde verilmektedir.  Bu zihinsel çalışmalar, beynin, hayal gücü ve imgelerle işlevsel olduğu Alfa seviyesinde gerçekleşir. Ancak, insanların büyük çoğunluğu (% 95’i) bu seviyede uyuduğu için, Alfa seviyesinde bilinçli kalarak beyinlerinin sağ yarımküresinde işlevsel olamazlar. Bu nedenle sorunlara çözüm bulmaya en uygun seviye olan bu seviyede beynin bu muhteşem işlevselliğinden yararlanamazlar. İlk egzersizlerle öğrenciler öncelikle beyin dalgalarını yavaşlatarak Alfa seviyesine girmeyi ve bu seviyede uyumadan, bilinçli kalarak beynin sağ yarımküresinde işlevsel olmayı öğrenirler.

Aşamalı uygulanan her bir teknikle, kişinin inanç ve güven duygusu tetiklenerek zihnini kontrol edebilme yeteneğinin arttığını deneyimleyerek algılaması sağlanır. Program ilerledikçe, uygulamalarla, kişi adım adım odaklanma yeteneğinin yükseldiğini, zihnine gelen bilgilerin arttığını, düşüncesinin genişlediğini fark eder. Bunun sonucunda da kişi sorunlarını daha kaliteli ve yaratıcı fikirlerle çözebileceğini algılar.

Bu dinamik eğitim sonucunda kişiler;

 • Birkaç saniye içinde tamamen rahatlamayı,
 • Bilinçaltlarında kayıtlı pek çok kısıtlayıcı inançlarını tanımayı ve bunları değiştirmeyi,
 • kişisel iyileştirme güçlerini harekete geçirerek tüm stres kaynaklı sağlık sorunlarından kurtulmayı,
 • Doğru kararlar almayı,
 • Sigara, alkol, fazla yemek yeme gibi istenmeyen alışkanlıklarını değiştirmeyi,
 • Varsa, yıkıcı duygu ve davranış kalıplarını temizlemeyi,
 • İlişkilerinde daha etkili olmayı,
 • Hedeflerine daha kolay ulaşmayı, arzu ettikleri sonuçları elde etmeyi,
 • Zihinsel kapasitelerini artırmayı,
 • Belleklerini güçlendirmeyi ,
 • Sorunlarına gerçekçi ve yenilikçi çözümler getirmeyi,
 • Uyku sorunlarından tamamen kurtulmayı ve kaliteli uyumayı,
 • Yaratıcılık becerilerini geliştirmeyi,
 • Zamanlarını doğru kullanmayı
 • Motivasyonlarını arttırmayı,
 • Daha olumlu bireyler haline gelmeyi,

özetle, hayatlarını kendi kontrolleri altına almayı ve evrensel boyutta yaşam kalitelerini arttırmayı başarırlar.

Gelişmiş Düşünme Yeteneği Neden önemlidir?

Yaptığınız her şey bir düşünce ile başlar. Eğer yeni bir hedefe ulaşmak için eski düşünce alışkanlığınız ile yola çıkarsanız, başarı şansınız sadece bir olasılıktır. Yeni fırsatları yakalamak ve başarmak için yeni bir düşünce sistemi gerekir.

Zaman değişiyor ve bu değişim çok hızlı bir şekilde oluyor. Sizler de bunun farkındasınız. Günümüzde kişinin başarılı olabilmesi, yeni şartlara uyum sağlama yeteneğine bağlıdır. Doğada güçlü olan değil, esnekliğe sahip, eskiyi geride bırakarak yeniyi kabul eden organizmalar hayatta kalır.

Çağdaş bilimsel verilere göre, sıradan bir insan zihnini herhangi bir düşünceye 6 -11 saniyeden fazla odaklayamıyor. Harvard üniversitesi araştırma sonuçlarına göre kişinin hedeflerine ulaşamamasının en önemli nedeni de bu sayılır.

 1. Geçici bir düşünce, programlanamaz.
 2. Sürekli başka düşüncelere kayan bir zihin programlanamaz.
 3. Kısıtlayıcı inançlar nedeniyle engellenen bir düşünce programlanamaz.
 4. Olumsuz düşünceler, kaygılar ve düşük özgüven, düşünceyi iptal ederek programlanamaz hale getirirler.

Zihnimiz bir düşünceyi programlayabilmek için en az 30 saniyeye ihtiyaç duyar.
Silva Metodu teknikleri size bu anlamda yardımcı olur.

 1. Belli bir düşünce üzerinde daha uzun süre (en az 30 sn.) odaklanmayı sağlamak,
 2. Algılamayı geliştirmek ve güçlendirmek

Silva Metodu beynin sınırsız olanaklarını değerlendirmek için yapılan en çağdaş ve en etkin zihinsel eğitim metodudur.Eğitim, hayatlarını kendi kontrollerine alarak, arzu ettikleri sonuçları ‘üretmek’ isteyen kişiler içindir.

“Silva Metodu, yapmayı arzuladığınız değişiklikleri hayata geçirebilmeniz için kullanacağınız bir ‘araç’tır. Kesinlikle tavsiye ederim.” Dr. Wayne Dryer, Psikolog – Yazar

Silva Yaşam Sistemi (1. Bölüm):

İlk egzersizlerle öğrenciler öncelikle beyin dalgalarını yavaşlatarak Alfa seviyesine girmeyi ve bu seviyede uyumadan, bilinçli kalarak beynin sağ yarımküresinde işlevsel olmayı öğrenirler. Böylece beden ve zihin rahatlar ve stres kontrolü sağlanır.

Sonraki egzersizlerle sorun çözümünde kullanılacak etkin bilgi sentezi mekanizması, diğer bir ifadeyle hayal gücü devreye geçirilir. Geçmişte olup bitenler bize bilgi sağlar. Mantık, elde edilen bilginin çözümlemesini yapar. Ancak yapılması gerekenler ile HAYAL GÜCÜ ilgilenir. Kararlar, sorunlara çözüm bulmaya en uygun seviye olan Alfa seviyesinde beynin bu muhteşem işlevselliğinden yararlanılarak verilir.

Diğer egzersizlerle başarıyı engelleyen kısıtlayıcı inançlar değiştiririlerek seçilen çözümlerle beyin alfa ve teta frekanslarında yeniden programlanır,  yaratıcılık geliştirilir.

Silva Sezgi Sistemi (2. Bölüm):

Buradaki zihinsel tekniklerle, sezgiler geliştirilir ve güçlendirilir. Sezgiyi geliştirme teknikleri eğitimi sonucunda kişiler, beyinlerinin düşünce dalgaları alıcısı ve vericisi olmaktan öte, duyum ötesi bilgileri de kullanabilecekleri ve bu bilgileri etkileyerek değiştirebilecekleri konusunda farkındalık kazanırlar. Beynimiz gelişmiş bir bilgi ağıdır – bir Internet’tir. Kaydedilmiş bilgilerin ötesinde de bilgi verebilir. Beynin işleyiş şekli sayesinde özgün düşünce yaratılabilir, sorunlara gerçek ve yenilikçi çözümler getirebilinir. Başarıyı engelleyen kısıtlayıcı inançlardan kurtularak, geçmişe bağımlı kalmadan, duyusal yansıtma egzersizleri ile yenilikçi ve yaratıcı kararlar alınabilinir, doğru seçimler yapılabilinir. Başarılı kişiler, geniş bir algılama yeteneğine sahip olan kişilerdir.

Ayrıca, Kaynak Enerjiye bağlanma, varoluş misyonunun keşfedilmesi böylece amacı olan bir hayatın yaşanması ve vaka çalışmalarında ustalaşarak insan bedenindeki anormalliklerin keşfedilip bunları normale geri getirme becerileri kazanılır.

Zihinsel Ekran, Zihin Aynası ve Laboratuvar gibi tekniklerle, zihnin bir düşünceye odaklanmasını sağlanır. Tekrar edilen olumlu telkinler, kısıtlayıcı inançların değiştirilmesi için yapılan teknikler, olumsuz sözcük ve tümcelerin belleğimizden silinmesiyle başarılan zihinsel temizlik, düşünceleri hayata geçirmek için gerekli olan bağlantıların zihin tarafından kolayca yapılmasına ve bu yolda bulunan engellerin ortadan kaldırılmasına yardımcı olur. Rüya Kontrolü, Üç Parmak ve Bir Bardak Su Tekniği ile Laboratuvar ve Rehberler, zihnimizin ‘dosyalarını’ açmak ve başarılı olmak için gerekli bilgileri toplamaya yarayan ‘anahtarlar’dır.

Silva Metodu, kırk yıldan beri farklı din, kültür ve anlayışa sahip, değişik sosyal ortamlarda yaşayan insanlar tarafından uygulanmakta olduğu tüm 180 ülkede başarı kazanmıştır. Bu uzun süre içerisinde, öğrendikleri teknikleri uygulayarak hayatlarını değiştiren kişilerin tanık olduğu bir gerçek vardır: ‘Mezunlarımız’ sorunlarını çok daha kolay çözebilmektedirler. Daha yüksek hedefler belirledikten sonra, onlara ulaşınca artan özgüvenleri sayesinde yaşamlarını olumlu yönde daha da iyileştirebilmektedirler.

Bu eğitim, BAŞARI SEMİNERİ olarak da adlandırılabilir. Ancak bunun da ötesinde bir boyut söz konusudur.

Yukarıda söylediklerimize üç sözcük ekleyerek eğitimin içeriğini daha net anlatabiliriz. Bu sözcükler şunlardır:
DENGE – UYUM – SPİRİTÜELLİK
DENGE; günlük yaşamda tatmin olma arayışıdır. İnsanın stres ve endişeyle baş ederek hedeflerini gerçekleştirmesinden doğan bir ruh halidir.
UYUM; kendi olanaklarını hayata geçirerek yaşamaktır. Şimdiyi, bugünü yaşamaktan geçer. Zihin, beden ve ruh bütünlüğü ve bunların eşit şekilde tatmin edilmesidir.
SPİRİTÜELLİK; duyularla algılanabilen her şeyde sevgiyi hissetmek ve Yüksek Zekayı keşfetmektir.

Yapmanız gereken bu teknikleri uygulamak, uygulamak, uygulamaktır. Gerisi kendiliğinden gelir.

Jose Silva

Jose Silva’nın hikayesi dünyadaki en büyük başarı hikayelerinden biridir.

11 Ağustos 1914 ‘te Texas’ın Laredo kentinde dünyaya gelmiştir. 4 yaşındayken babasının ölümüyle annesi ikinci evliliğini yapmış, Jose de ağabeyi ve kızkardeşiyle büyük annesinin yanına yerleşmiştir. 6 yaşına geldiğinde ailesinin geçimini sağlamak için gazete satmaktan ayakkabı boyacılığına kadar bir çok işte çalışmıştır. Jose Silva, okuma yazmayı kardeşlerinden öğrenmiş ve hayatı boyunca “öğrenci olarak” hiç okula gitmemiş, formal eğitim almamıştır. Askerde almış olduğu eğitimler sayesinde 15 milyondan fazla kişinin hayatını değiştiren müthiş buluşunu gerçekleştirmiştir.

Buluşunun temelinde, bir elektrik devresinin kendisi için daha az enerji kullandığında, daha fazla enerjiyi dışarıya verdiğini tespit etmesi yer alır. Beyni de bir elektrik devresi gibi düşünerek, eğer beynin daha az enerji kullanması için rahatlamasını sağlarsa, daha fazla enerjinin ortaya çıkmasıyla bir düşünce patlamasına sebep olacağını keşfetmiştir.

Buluşunu 1944 – 1966 arası tam 22 yılda yapmış olduğu araştırmalarla tamamlamıştır. 4 adet uluslararası patenti olan Jose Silva, 50’den fazla üniversitede öğretim görevlisi olarak çalışmış, ismi döneminin tanınmış bilim adamları ve psikologlarıyla birlikte anılmıştır. Bilim onu psikolojinin öncülerinden kabul etmektedir.

Jose Silva hayatını, işadamı, eğitimci, bilim insanı, filozof ve Silva Metodu’nun mucidi olarak sürdürmüştür.

Jose Silva 7 Şubat 1999 yılında aramızdan ayrıldığında, ardında Silva Metodu’nun tüm dünyada insanlığın hizmetinde kullanılması için bir vakıf bırakmıştır. Bugün Silva Metodu bu vakıf aracılığı ile 180 ülkede eğitim olarak verilmektedir. 20 milyona yakın Silva Metodu mezunu hayatlarını yeniden yarattılar. 56 üniversitede ders olarak okutulmakta olan Silva Metodu hakkında bugüne kadar çeşitli psikologlar ve bilim insanları tarafından 40’dan fazla kitap yazılmış ve bu kitaplar 37 dile çevrilmişti

Jose Silva dünyaya sunacak çok şeyi olan olağanüstü bir adamdı. Bu röportaj Alice McKnight tarafından 1977 yılında yapılmış ve Temmuz 1977’de “Danışmanlık ve Değerler” dergisinde basılmıştır. Röportajda bahsedilen veriler o yıllara aittir.

McKnight: Mr. Silva, Silva Metodu’nun nasıl başladığına ilişkin sizden birkaç kısa bilgi alabilir miyiz?

Silva: Silva Metodu Dinamik Meditasyon Sistemi olarak tasarlanmıştır. Şu anda da hala tüm dinamik şeylerde olduğu gibi süreç devam etmektedir. Silva Metoduna 1944 yılında başladık ama bugün olduğu gibi gruplar şeklinde yapılandırılarak verilmesi 1960’lı yıllarda başlamıştır. Araştırmamızın esas amacı bireylerin zekalarını artırmaktı – özellikle çocukların – ama deneylerimiz sırasında zihnin derin seviyelerine ulaşabildiğimizi ve deneklerin  sorulacak soruları önceden hissedebildiklerini -daha biz sormadan yanıtları verebildiklerini-  keşfedince insan zihni ve insanın kendi zihnini kontrol edebilmesi konusunda tamamen yeni bir boyutun eşiğinde olduğumuzu anladık.

Bu araştırmalarımızda deneklerin ” psi faktörü ” veya “pşisik işlevsellik” olarak tanımlanabilecek şekilde sözel olarak ifade edilmemiş soruları yanıtladıklarını, şahsen tanışmadıkları insanlar hakkında bizi bilgilendirdiklerini ve bunu ancak zihnin subjektif(içsel) bir seviyesi olarak ifade edebileceğimiz bir seviyede gerçekleştirdiklerini görünce ve araştırmalarımızın sonuçlarından memnun kalınca Parapsikoloji konusunda araştırmaları ile bilinen üniversitelerden  birine bir mektup yazdık. Çalışmalarımızı ve sonuçlarını anlattık, araştırmamızı gözlemlemek üzere bölümlerinden bir gözlemcinin gelmesini istedik. Bu 1953 yılındaydı.

Yanıt kısa ve özdü: Öyle görünüyordu ki bizler çalışmalarımızda doğal psişik yetenekleri olan insanlara denk gelmiştik, çünkü psi fenomeni öğretilebilir değildi, yalnızca gözlemlenebilirdi! Bu yanıttan sonra biraz korkmuş ama gözüpek bir şekilde zihinsel eğitim egzersizlerimize bu kez farklı insanlar ve farklı gruplarla devam ederek psi faktörünün öğrenilebilir ve öğretilebilir olduğunu bizi memnun edecek şekilde kanıtlamayı sürdürdük.

Benim işim ve geçmişim elektroniklerle ilgili olduğu ve geçindirecek de bir ailem olduğu için zihinle ilgili bu araştırmaları yaparken elektronik ve insan beyni-zihni arasında mantıksal bir ilişki kurdum. Freud, Jung, Braid, Esdaile, Liebeault, Bernheim ve diğer birçok kişinin çalışmalarını okudum, araştırdım. Yoga ve Hipnozun prensiplerini de okuyup araştırdığım gibi bir dönemde aktif bir Rozikurisyendim.

O ilk yıllarda okuduğum, deneyimlediğim, bir araya getirdiğim herşey – ki bunlar yeni bir düzenlemeye dönüşmüştü  ve  eski kavramların bir uygulamasıydı – Silva Metodu oldu ve hala da olmaya devam ediyor.

Halka açık eğitim vermeye başladığımızdan beri, başka gruplarda gerek akademik çevrelerden olanlar gerekse diğerleri, bu alanda araştırmalar yapmaya başladılar. Şu anda piyasada “Bilinç Yükseltme ” çalışmaları yapan bir sürü grup olduğu gibi çeşitli akademik çevreler, tıbbi enstitülerde zihnin potansiyeli üzerine araştırmalar yapıyorlar. Bizler -Silva Metodu ve mezunları olarak- Subjektif Eğitim alanının öncüleri olduğumuzu düşünmeyi seviyoruz.

1944 yılında Laredo Parapsikoloji Vakfını kurduk, sonra adını Psikorientoloji Enstitüsü olarak değiştirdik.

McKnight: “Psikorientoloji ” ne demek açıklarmısınız?

Silva: Psikorientoloji: Zihni kendi psişik boyutunda bilinçli olarak işlevsel olması için eğitmek demektir. Anlamı insan potansiyelinin muazzam büyüklüğünü farketmek ve bu potansiyeli  insanlığın daha iyi olması için nasıl gerçekleştirebileceğini öğrenmek demektir. Silva Metodu Temel Eğitim serisinin en önemli odağı öğrencileri “tam ve bütün insan” olma potansiyelleri ile tanıştırma ve zihinlerinin daha çoğunu kullanarak , onları kısıtlayan düşünceleri, işlerine yaramayan alışkanlıkları sürüp atarak bizim ifade etmekten hoşlandığımız haliyle  “olunmasına niyet edilen güzel insanlar” olmalarıdır.

Bu noktada bir parantez açmak ve şunu vurgulamak isterim, niyet edilme kavramı, yani varoluşa yön veren yüksek bir rehberlik unsuru Silva Metodunda önemli bir kavramdır. Bu noktada teolojik bir tanıma girmeyeceğiz, çünkü kollektif anlamlandırma biçimlerimiz yüzünden insan tarafından organize ruhsal sistemler – bir diğer ifade ile dini sistemler- söz konusu olduğunda iletişimin bloke olduğu kanıtlanmıştır.

Bizler insan ilişkileri ile ve  bu gezegendeki insan yaşamını geliştirmekle uğraştığımız için çalışmalarımızı  Pierre Teilhard De Chardin’in ruhsal evrimleşme ve daha yüksek bir bilince ulaşmaya çalışma kavramlarının aynalanması olarak görüyoruz.

Bizler homosapiens ( bilge insan) kavramının aslında  bizi herkesi kucaklayan bir başka kavram olan homo amans’ lara ( seven insan) götüreceğine inanıyoruz, ki bu zaten bu gezegende yaşamış birçok Avatar’ın da (bilge- ermiş kabul edilen insan) en önemli mesajıdır. Her ne kadar tarihsel olarak insanlar teolojik geleneğin bakış açısı ile “savaşlara ve savaş dedikodularına” daha çok kulak verse de, bizlerin  bu gezegende insan evriminin yeni bir aşamasına ait olduğumuza inanmak için nedenimiz var.

McKnight: Son 10 yılda Temel Eğitim Sistemi nasıl bir değişim geçirdi?

Silva: Temel eğitim sistemi 1966 yılında Laredo ve Nuevo Laredo’da yaptığım ilk sunumdan çok az bir farklılık göstermiştir.Başarılı bir yaşam için aynı yararlı teknikleri ve zihinsel egzersizleri veya uygulama kalıpları döngülerini- sözcüklerde yaptığımız bazı yapısal değişikliklerle- hala sunuyoruz ama eğitim materyalimizi oldukça büyütüp genişlettik.

Temel Eğitim Sisteminin bir mezunu dünyanın herhangi bir bölgesinde eğitimini tekrarlayabilir.Şu anda Amerika’nın farklı eyaletlerinde ve 31 farklı yabancı ülkede bu eğitimi veriyoruz. (Editör notu; 2015 yılı itibari ile bu say 118 ülkedir.)

Son zamanlarda eğitimi ve uygulama sunumlarını çeşitlendirdik; özel ihtiyaçlar için özel programlar geliştirdik: Uygun litaretürü ve kayıtlı materyalleri setler halinde satışa sunuyoruz. Bu setler yoğun iş temposundan sıyrılıp mezun olmak için Temel Eğitim seminerlerinin sınıf içi eğitimine katılamayanlara uygundur.

Ayrıca kayıtlı programlar mezunlarımız tarafından rahatlama veya pekiştirme sağlama amacı ile kullanıldığında yarar sağlar.

“Bizler her insanın içinde yaşadığımız bu dünyayı daha iyi bir yer yapmak için zihninin daha fazlasını kullanabilmesi gerektiğini farketmek üzere yüreklendirilmesinin insanlığın en temel gereksinimi olduğu konusundaki inancımızda çok samimiyiz; İnanıyoruz ki, bizim planlı bir şekilde yarattığımız bu zihinsel eğitim bunu başarmak için en etkili ve en yararlı metoddur.”

McKnight: Temel Eğitim Serisi eğitiminin içeriğini bize tanımlayabilir misiniz?

Silva: TES (Temel Eğitim Serisi) 12 saatlik 4 bölümden oluşur.  ∙101, Kontrollü Rahatlama. ∙202, Kişiye Özel  Genel  İyilik Hali Gelişimi. ∙303, Etkin Duyusal Yansıtma. ∙404, Uygulamalı Etkin Duyusal Yansıtma. Kontrollü Rahatlama eğitiminde, öğrenci fiziksel, zihinsel, ve duygusal olarak rahatlamayı, ve saniyeler içinde derin bir farkındalığa, içgörüye ulaşmayı öğrenir.

TES’in bu bölümünde sunulan tekniklerin zekice kullanımı verimliliğin, odaklanmanın, öğrenme kapasitesinin ve kendine hakimiyetin artmasını sağlar  – tüm bunlar omurgayı ve otonom sinir sistemini istediğinde rahatlatmayı öğrenmekle oluşur.

Kontrollü rahatlama bölümünde sunulan ve uygulaması yapılan bölümler Uyku Kontrolü, Uyanma Kontrolü, Uyanıklık Kontrolü, Rüya ve Ağrı Kontrolüdür. Öğrenciler canlılık ve enerji artışı hissettiklerini, isteyerek rahatlama uygulamasından sonra gerginliğin ve stresin azaldığını; böylelikle iyi hissederek, bu bahsettiğim teknikleri kullanarak kendilerini rahatlıkla yönetebildiklerini söylüyorlar. Sizlere migren ağrılarından kurtulma dahil her bir tekniğin test edilip, uygulandığında nasıl başarılı olduğunu gösteren sayısız örnek  anlatabilirim, ama bunları heryerde okuyabilirsiniz.

10 saatlik bir anlatım ve  yapılan 15-20 dakikalık uygulamalar  öğrencilere başarılı bir yaşam için Silva Metodunun ilk bölümünü, rahatlama ve çeşitli yararlı formülleri ile sağlar. TES’in ikinci bölümü Genel İyilik Hali Gelişimi bölümüdür.

Bu bölümde yapılan uygulamalar öğrencilerin 101 seri numaralı bölümünde yapılan uygulamalarla ulaştıkları genişlemiş farkındalıkla belli problemleri çözmelerine olanak sağlar. Sorunlar başarı ile tamamlanacak projeler olarak ele alınır ve canlandırma ve imgelemenin yaratıcı kullanımı,  genel iyilik durumunu artıran tanımlanmış hedefleri başarmak için sunulur ve pekiştirilir. Kullanılan materyalin düzenlenmesi -yani metadoloji- bu tekniklerin başarı ile uygulanması için önemli bir unsurdur.

Eğitimimizin halka açılıp verilmesinden sonra bizim sistemimizi ve metadolojimizi taklit eden, sahiplenen  bir çok kişiye ve gruba ilham  – eğer sözcüğün anlamını küçültmüyorsam- olduğumuzu söyleyebilirim. Belki bu gururumuzu da okşamalı; bizim telif haklarımızı ihlal etmedikleri sürece, diyoruz ki, “Bırakın yapsınlar, çünkü, bizim yolumuzda kim iyi bir iş yapıyorsa o bizimledir.

Doğal olarak, bizimle çalışan ve Metodu kendi işlerinde kullanmaları için yüreklendirdiğimiz profesyonel kişiler var ama tabii onların bunu ticarete dönüştürmelerini de istemiyoruz. Araştırması yapılmamış değişiklikler, sunduğumuz kursun etkinliğini bozabilir; böylece insanlığa yararlı olan çok değerli bir aracı kaybetmiş oluruz. Ve kuşkusuz, eğitimcilerimizin bizimle kalmasını tercih ederiz, insanlığa ulaşma hedefimizi gerçekleştirme yolunda bizimle olmalarını isteriz, çünkü biz  orijinal olanın taklitten üstün olduğuna inanıyoruz.

Bunu böyle ifade ettikten sonra şimdi Genel İyilik Halinin Gelişimi 202 seri numaralı bölümünün içeriğine geri dönecek olursak: Hafıza Teknikleri, Zihinsel Ekran, 3 Parmak Tekniği, Zihin Aynası, Eli Havaya Kaldırma, Anestezi Eldiveni, Bir Bardak Su Tekniği, ve Alışkanlık Kontrolü bu bölümde sunulan ve öğrenciler için pekiştirilen tekniklerdir. TES’in bu bölümü ister sanat, ister profesyonel çalışmalarda ya da günlük hayatın içinde olsun kişinin yaratıcılığını zenginleştirmekte etkilidir.

Ayrıca öğrenci fizyolojik işlevleri kontrol etmeyi ve ağrıyı nasıl kontrol edeceğini bu bölümde çok daha gelişmiş bir seviyede öğrenir. İşlevsel olmayan alışkanlıkları kontrol etmek veya onlardan kurtulmak için teknikler de öğreten bu bölüm çok popüler olan bir bölümdür. Tekrar etmek isterim ki dosyalarımız, bu tekniklerin nasıl etkili olduğunu anlatan, Metodu takdir eden mezunlarımızın görüşleri ve örnekleri ile doludur.

TES’in bu ilk iki bölümünü kısaca açıkladığım gibi Zihin Gelişiminin “kontrol ” olarak tanımlanan bölümüdür ve genel olarak bu teknikler objektif tekniklerdir. Objektif derken, şunu demek istiyorum, bu bölümlerde dikkatimizi 5 duyumuzla algıladığımız, uzun süredir aşina olduğumuz şeylere yönlendirdik- Silva Metodunu almadan önce tam olarak farkında olmadığımız şeylerdi bunlar- ama yine de onların var olduğunu biliyorduk.

Her bölümdeki zihinsel egzersizler ve uygulama kalıplarını uygulayarak Silva Metodu öğrencileri her bölümü uygulama yaparak, imgeleme ve canlandırma gücünü zenginleştirerek öğrenir. Kısacası, iç dünyasını veya içsel yaşamını farketmeyi öğrenir ve böylece içsel-subjektif- eğitim başlar.

Düşünebilen varlıklar olarak hepimiz zihnimize uzakta olan birini yansıtabiliyoruz, bir olayı, bir yeri, yalnızca çağrıştırarak,  hafızamızı harekete geçirip hatırlayarak ve canlandırarak kendimizi subjektif -içsel- olarak eğitme kapasitesine, zihnimizi referansına sahip olduğumuz herşeye yansıtma gücüne sahibiz. Bizim bilinçli bir şekilde farkındalığın derin seviyelerine ulaşmayı öğreten eğitim metodumuz  en başarılı eğitimdir ve üstelik son derece verimli sonuçlar oluşturmak üzere yapılandırılmıştır.

McKnight: Mr. Silva,” Zihnin derin seviyeleri” derken ne kastediyorsunuz?

Silva: Zihnin derin seviyelerinden daha öncede bahsettim.Temel Eğitim serisinde tekniklerimizin uygulanmasını ve beyin dalgalarını – beyindeki elektriksel uyarıları-  göstermek için bir çizelge kullanıyoruz. Araştırmalarımızda yüksek bir zekanın, zihin aracılığı ile beynin çalışma şeklini kontrol edip değiştirdiğini  – yani, beynin zihin kanalıyla insan zekasının bir işlevi olduğunu- anladığımız için  beyin dalgalarının frekansını zihin aktivitesi ile ilişkilendirdik ve buna göre zihnin seviyelerini adlandırdık.

Beyin-zihin alanında çalışan uzmanlar Hans Berger’in 1920’li yıllarda oluşturduğu modeli kullanırlar, Beta dalgalarının frekansı saniyede 14 titreşimdir, Alfa dalgaları saniyede 7-14 titreşimdir,; Teta dalgaları saniyede4-7 titreşim; ve Delta dalgaları saniyede 1-4 titreşimdir.24 saatlik bir süre içinde genellikle herkes bu titreşimleri deneyimler.

Araştırmalar gösteriyor ki beyin Beta dalgasında olduğunda, bir kişi beş duyusu ile hissettiği bir farkındalık seviyesinde, beyin Alfa dalgasında olduğunda, kişi dış dünyadan  “kendi içine döndüğü”, durgunlaştığı, zihninin bir noktaya odaklandığı bir seviyede; beyin teta dalgasında olduğunda, kişi adeta dış dünyadan gelen uyarılara kendini kapatmış, zihnin dalgın ve esrarlı bir seviyesi olarak tanımlanabilecek bir durumda; ve beyin Delta dalgası gösterdiğinde ise tamamen bilinçsiz, kendisinin ve çevresinin farkında olmadığı bir durumdadır.

Halen devam eden araştırmalarda insanların  Delta da bilinçli olmayı öğrenebileceğini gösteriyor. Beta,Alfa,Teta, Delta olarak ifade ettiğim zihnin seviyeleri tamamen tanım amaçlıdır. Diğer biliminsanları bu kavramları farklı ifade edebilir; Ben yalnızca araştırma sonuçlarımızın bize gösterdiği bir noktayı vurguluyorum, motivasyon zihnin daha derin seviyelerinden gelir ve biz alışılmış düşünce ve davranışlarımızda yarattığımız etkili ve yararlı değişimleri böyle başarırız.

Bu yüzden TES ‘de ki Kontrollü rahatlama önemlidir ve bu yüzden uyguladığımız seriler ardışık bir sıra izler-  101, 202’den önce uygulanır- örneğin. Sunulan eğitim içeriğinin ardışık sırası ve planlanmış yapısı, kısacası metadolojisi Silva Metodu’nun başarısı için bu nedenle son derece önemlidir. Objektif farkındalıktan, subjektif farkındalığa her ikisini bilinçli olarak karıştırarak geçme eylemi, bazı biliminsanlarının tanımladığı gibi “bilincin değiştirilmiş bir durumu”dur, bir çeşit dışardakini içeri alma, içerdekini dışarı taşıma halidir – işte  bu mezunlarımızın her gün yaşayabildiği, kullanabildiği gerçek bir deneyim ve tam bir farkındalıktır.

TES’in üçüncü bölümü, Etkin Duyusal Yansıtmadır, uygulayıcının  kendi içsel hissetme yetilerini direkt bir biçimde pşiseyi yönlendirerek (pşise-oryantasyonu yaparak) kullanmasına odaklanır, burada kendi subjektif (içsel) algısını kastediyoruz. Öğrenci zihnini  cansız maddeler aleminde referans noktaları yaratmak için metal parçalarına yansıtır, bitkisel canlılar aleminde  referans noktaları yaratmak için bitkilerin yapraklarına yansıtır ve canlılar aleminde, hayvanlarda  referans noktaları yaratmak için hayvanlara yansıtır.

Öğrencinin  zihnin daha derin seviyelerinde artmış bir farkındalıkla yaptığı uygulamalar ve 101 ve 202 de imgeleme ve canlandırma becerilerini geliştirmiş olması kendine güvenini artırır ve öğrenci kendisini daha farkında, daha iyi kavrayan, algısı  yüksek biri olarak görür. Bundan sonra sezgisel yetilerini sorunların çözümü için kullanmaya başlar; makinalarla çalışıyorsa cansız maddelerle ilgili sorunları çözmek için, eğer çiftçi ise bitkilerin sorununu çözmek için, eğer hayvanları seviyorsa onların sorunlarını çözmek için bu yetileri kullanır.

Kuşkusuz, bu uygulamalarda insan yaşamı,  canlılar alemi içine dahil edilmiştir; bu uygulamalarda da  yavaş yavaş daha karmaşık problemlere doğru ilerleriz, insanların dünyası söz konusu olunca çözdüğümüz sorunları biz  proje olarak adlandırırız ve uygulamalarda  101’den 202’ye geçerken nasıl bir sıra izlediysek canlı ve cansızlar aleminde çalışırken de işte öyle bir sıralama izleriz.

McKnight: Belli bir sıra içinde uygulamaları yapmak sizin metadolojinizde çok önemli gözüküyor.

Silva: Öyle. Gözlemleme, katılma ve sunulan eğitimi sindirme yoluyla öğrenci subjektif eğitim alır, tıpkı objektif bir eğitim alırken yaptıkları gibidir aslında. Tek fark dışsal bir odaklanma kullanmak yerine içsel bir odaklanma kullanmaktır. Subjektif eğitim keşfetmeyi, takdir etmeyi ve içimizdeki krallığı başarılı bir yaşam için uygulamaya koymayı içerir, objektif eğitim ise keşfetme, takdir etme ve başarılı bir yaşam için dış dünyayı uygulamaya koymaktır.

Bizim bakış açımıza göre, bu ikisinin uyumu dengeli bir insan yaratır, insanın içsel yaşamının eğitimi çok uzun bir zamandır parçalara dağılmış bir haldeydi. Silva Metodu’nun son derece başarılı bir biçimde insanlara sunduğu şey psişe yönlendirmedir, böylelikle insanlar kendi hızlarında subjektif (öznel) bir şekilde pşiselerini yönlendirerek kendilerini eğitirler.

TES toplam 48 saatlik bir eğitimdir, ama kullanımı, sunulan – tekniklerin ve kavramların uygulanması – işte bunlar kişinin subjektif olarak zaman harcayıp kendini eğittiği saatlerdir. Nasıl bir ebeveyn bir çocuk yürümeyi öğrenirken elini tutuyorsa, çocuğun yürüyebildiğini anladığında o eli bırakıyorsa – işte bu subjektif öğrenmedir- bizim prensiplerimizde böyle adım adım yerleşir ve uygulamalarda kendini gösteren bir tezahür olur.

Bu üçüncü bölümde sunulan önemli bir teknik veya metodun yaratıcı bir uygulaması diye tanımlayabileceğimiz bir diğer uygulama, sorun çözmek için subjektif bir şekilde  tam bir laboratuvar yaratmayı içerir. Herkes çok iyi bilir ki büyük sorunları çözmek ve yeni fikirler geliştirmek kontrollü bir farkındalığın bilinçaltı dünyası diyebileceğimiz bir bölgeye ulaşması sayesinde oluşur. Buna içsel bilinç diyoruz.

İşte burası sezgisel bir alandır, ilham aldığımız yerdir, yaratıcı bir anlama ve kavramanın oluştuğu dünyadır, Jung’un tanımladığı kollektif bilinçtir ve bu gezegende insan olarak yaşayan bizler  bundan payımıza düşeni kendi isteklerimizle orantılı ve ancak onu anladığımız kadar alırız. Hayal gücünü kullanarak zihninin subjektif seviyesinde üretebildiği bir ortamı en yüksek seviyede işlevsel olmak için yaratmak kişiye hem bir egzersiz hem de bir ödüldür; burası içinizde hep varolan içsel aleminizin çalışma yeridir.

Aşina olduğumuz tüm teolojik sistemler ilahi varlıklara insani özellikler yükler, Silva Metodu’nda biz de buna benzer biçimde – içsel gücümüzü etkin bir şekilde ifade edebildiğimiz varlıklar yaratıyoruz veya tanımlıyoruz. Böylece bu “içsel alemde çalışmak” için kim olmasını istediğimiz rehberleri veya danışmanları farkediyoruz ve tanımlıyoruz.

Koruyucu melekler kavramı da buna benzer ama daha sınırlı bir kavramdır.

McKnight: Silva Metodu öğrencileri yarattıkları bu laboratuvarda nasıl işler yaparlar? 

Silva: Öğrencinin laboratuvarda yaptığı şeyler TES’in onu ilk 3 bölümde hazırladığı şeydir ve son bölüm kişinin bunu kendine kanıtladığı bölümdür: Sezgisel potansiyelini artırmıştır ve sorunlarını çözmek için zihninin daha fazlasını kullanıyordur. Öğrenci insanlığın iyiliği için sezgileri de yaşama geçirmeyi öğrenmiştir.

404’te, Uygulamalı Etkin Duyusal Yansıtma bölümünde öğrenciler vaka çalışması olarak sorunlu durumlarla çalışır. Gerçekte varolan problemleri uzaktan, subjektif duyularını kullanıp psişeyi yönlendirerek farkettiğinde, bunu yapma becerisini deneyimlediğinde, olumlu sonuçlarını gördüğünde, subjektif olarak eğitilmiş zihninin bu olağanüstü gücüne ikna olur.

McKnight: Peki öğrenciler bunu nasıl yaparlar?

Silva: Bunu, subjektif seviyede referans noktaları oluşturarak yaparlar. Bu bölümün 404’ün çıkarımı şudur; mezunlar zihnin  Alfa seviyesinde fiziksel olarak işlevsel olmayı öğrenirler. Bazıları Teta seviyesinde işlevsel olur. Her öğrenci ayrı bir bireydir, farklı amaçlara ve nedenlere sahiptirler. Hepsinin ortak olduğu tek nokta inandıkları şeydir; zihinlerini daha çok kullanarak kendilerini daha iyi yapma ve böylece insanlığı iyileştirme.

“Silva Metodu bireylerin “OLUMLU ZİHİNSEL TUTUMLAR ”  geliştirmesini sağlayan hedef odaklı, uygulamalı bir sistemdir. Eğitimin büyük bir bölümü insanlara kişisel başarılarına sınır koymamayı ve böylelikle daha başlamadan kendi kendilerini yenmemeyi öğreten uygulamalar içerir. Metodumuz  kendiliğinden işleyen  bir çark gibi döner ve insanlara zihinlerinde   kendileri  için yarattıkları resmi   yeniden tanımlayarak ve farkındalıkla yeniden yapılandırarak  özgün hedeflerine ulaşmayı nasıl başaracaklarını gösterir.“

Bunu bir benzetme ile açıklayacak olursak 101 ve 202 insanların bir mum yakmasını sağlar, 303 ve 404 mumun fitilini ayarlamalarını ve onu yakıp bir sepetin altına değil bir binanın üstüne koymalarını sağlar.

İçgörülerin, farkındalıkların koleksiyoncusu olmak yeterli değildir; bu farkındalığı kendinin ve başkalarının iyiliği için kullanmak çok daha değerli bir amaçtır. Silva mezunları gelişmiş ve yükselmiş canlandırma  yetenekleri ile zihin gözüyle vakalarla çalıştığı için, sorun nasıl bir sorun olursa olsun çözdüğü için istediği sonuçları ulaşır ve bu ” içimizdeki alemde” yapıldığı gibi fiziksel dünyada da yapılabilir hale gelir.

McKnight: Bilimsel, akademik  çevrelerden Silva Metoduna ilişkin nasıl bir tepki aldınız?

Silva: Bu metodun eğitimine katılanları mı katılmayanları mı sorduğunuza göre değişir aslında. Mezunumuz olan birçok biliminsanı metodu çalışmalarında kullanıyorlar, bazıları araştırmalar yapıyor ve objektif bir biçimde bizim subjektif çalışmalarımızı doğruluyorlar. TES’i almayanlar ise kendi aralarında ikiye bölünmüş durumda; Metodun başarılı olabilme olasılığını kabul edenler ve bizim metodumuzun düzmece olduğunu kabul edenler. Bu herkesin bildiği o  eski hikayedir; bizi en çok eleştirenler bizim hakkımızda en az şeyi bilenlerdir.

Burada ilginç olan şudur aslında, beyin ve zihin konusunda biyokimyacılar, psikologlar, nörofizyologlar, nöropsikologlar tarafından  laboratuvarda yapılan araştırmaların yayınlanan sonuçları bizim çalışmalarımızı destekliyor. Bizler, beynin sinaptik bağlantılarını, enerjinin elektrokimyasal işleyişini, zihnin embriyoyu, beyin oluşmadan önce ana karnında nasıl şekillendirdiğini biliyoruz; ama tıpkı düğmeye basıp ışığı açmak için elektriği anlamaya gerek olmadığı gibi bizde  mezunlarımızda bu bilgilerle bir temel oluşturmayı gerekli görmüyoruz.

Araştırmaları küçümsediğim için söylemiyorum bunu- hatta ben de kendimi araştırmacı bir biliminsanı olarak görüyorum- bu yüzden ne dediğimin çok iyi farkındayım.

“Burada önemli olan nokta şudur; insanlık bu düğmeye basarak bu gezegende yaşayan herşeyi ve yaşamı geliştirebilir, çünkü elektrik heryerdedir ve yalnızca iyi bir şekilde kullanılmayı beklemektedir.”

McKnight: Sizin benzetmenizi kullanarak soracak olursam, kimse bu elektrikten “çarpılabilir mi” ?

Silva: Tam tersine. Asıl çarpan ve şoka uğratan şey bazı insanların, insanın kendi kendini yönetme ve içsel kontrolün bilgisine sahip olmasını şüpheli bulması ya da bu bilginin  yalnızca bazı eğitimli insanların elinde olduğuna inanmasıdır. Oysa çok daha fazla insan kendilerine ve sevdiklerine yararlı olmak için kendi potansiyelini ve onu nasıl harekete geçireceği konusunda eğitilebilir ve böylece kendini bilmemenin  kurbanı olmazlar.

Yaşadığımız zamanlar bilimsel zamanlar ve iyi ki öyle. Çağlar boyunca insanlığın sahip olduğu bilgelik,  modern bilimsel araştırmalarla, deneysel bilgi ile destekleniyor. Sokrat’ın “Kendini bil” öğütü insanlığın iyiliği için, bu teknoloji çağında insanlığın kendi  teknolojisi sayesinde gerçek oluyor.

McKnight: Siz insanlığın kendi teknolojisini ilahlaştırdığını düşünmüyor musunuz?

Silva:  Bazı alanlarda kuşkusuz evet öyle. Ne zaman bir toplulukta yaratılan yaratandan daha değerli bulunuyorsa bu durumu görürsünüz. Tarihsel geçmişimize bakın. Bunun sayısız örnekleri vardır. Ama yine de zamanımızda, psikorientoloji insanı içsel varoluşunun önemi konusunda eğitmektir, onlara zihinlerinin daha fazlasını kullanmayı öğretir ve uygulamalı bir şekilde bu gezegenin ruhsal evrimi için eğitir.

Bizim organizasyonumuzun bilinen söylemlerinden biri şudur; “Bu gezegendeki insan  evriminin ikinci aşamasına hoşgeldiniz.” Psikorientolojinin “bugün, yarının bilimi” olduğu konusundaki söylemimizde çok ciddiyiz. 1966 yılında Laredo’nun dışında da yapılandırılmış sunumlarla sınıflar açtığımızdan beri, mezunlarımızın sayısı son derece büyük bir hızla artıyor.

İnsanlar dünyanın yükseltilmesine adanmış bir hareketin parçası olma konusunda çok istekliler. Ezoterik toplulukların, kültlerin zamanı bitti. Bir zamanlar gizli olan şeyler şimdi  her yerde söyleniyor; tek ihtiyaç duyulan insanların bunu görmek için gözleri, duymak için kulakları olmasıdır.

McKnight:Bazı kişilerin  Silva Metodu’nun okült olduğuna inandıkları doğru mu?

Silva: Benim okültü anladığım haliyle, gizli, esrarengiz ve doğaüstü olaylara başvururlar ve – biraz önce ifade ettiğim gibi – bizim yolumuz bunun tam bir antitezidir. Silva Metodu bu gezegeni yaşanacak daha iyi bir yer yapmak amacıyla insanların zihinlerinin daha fazlasını kullanabilmesi için geliştirilmiş bir metodolojidir. Sırlar yoktur, üyeliğe kabul törenleri, dramatik törenler, iniziasyon, geçilmesi gereken testler,  falan yoktur. Silva Metodu  yalnızca bu gezegende kendini  daha sağlıklı, daha iyi, daha huzurlu bir insan yapmayı isteyen herkese sunulan ve herkesin kullanabileceği şekilde tasarlanmış  son derece yalın, temel  ve en etkili  yoldur.

McKnight: Silva Metodu herkese açık diyorsunuz ama eğitimleriniz için ücret alıyorsunuz. Neden eski öğretmenlerin yaptığı gibi bunu ücretsiz sunmuyorsunuz?

Silva:  Eski öğretmenler derken sanıyorum, Konfüçyus, Buda, Sokrat gibi insanlardan bahsediyorsunuz. Bütün bu kişiler bizim şu anda varolan ekonomik sistemimizden farklı bir sistemde yaşadılar ve sundukları hizmetin bedeli zamanlarının geleneklerine göre  telafi edildi. Özgür girişimcilik ise zamanımızda geçerli olan bir yöntemdir. Aslında, 1965 yılında Silva Metodunu devlete ücretsiz olarak vermeyi sunduk ama reddedildik. Silva Metodu’na yarım milyon dolar yatırım yapmış biri olarak metodun halka ulaşmasının, gelişiminin ve dağıtımının sağlandığından emin olmak için en etkili yolun özgür girişimcilik olması bana mantıklı geliyor.

Kaldı ki insanlar hiçbir bedel ödemeden sahip  oldukları şeylere daha az değer veriyorlar. Dünyada yüzlerce Silva Metodu eğitmeni var. Çoğu geçimlerini bu yolla sağlıyor. Silva Metodu’nu sunmak için mezunlarımıza ve öğrencilerimize,  bir sürü eğitim materyali, kitap, cd, elektronik araçlar sağlıyoruz, bizim için çalışan bir sürü personelimiz var. Para sunulan hizmetlerin dönüştürülmesi anlamına geliyor, ekonomik sistemimizin oluşturulduğu yol bu.

Geçmişte yaptığımız ve hala şu an devam ettiğimiz gibi bazı gruplara hiçbir ücret almadan sunduğumuz TES (Temel Eğitim Serisi) eğitimleri var. Bu konuyla ilgili kişilerin ulaşabileceği araştırma sonuçları ve araştırma projelerimizin de kopyaları var. Temel Eğitim Serisi Seminerlerimizi okullara sunuyoruz – ilköğretim, lise ve üniversitelere- ve bu eğitimin kabul edildiği yerlerde aldığımız tek sonuç başarıdır.

Bu eğitimleri verirken tek istediğimiz araştırma yapabilmek ve yayınlanan sonuçları metodumuzla ilgili bilgilendirmelerde kullanabilmektir. Ayrıca metodumuz rehabilitasyon merkezlerinde, hapishanelerde ve sosyal hizmet programlarında kullanılmaktadır. Şöyle diyelim: İhtiyacı olanlar için ödeyebilecekleri uygunlukta Silva Metodu’nu sunuyoruz. Ayrıca para iadesi garantimizin olduğunu da bilmek size ilginç gelebilir. Bu anlamda yasalara saygı duyuyoruz. Aslında devlet bu konuda bir yasa oluşturmadan çok daha önce biz para iadesi garantisini uyguluyorduk.

McKnight: Anlattığınız Temel Eğitim Serisi Semineri dışında başka eğitimleriniz var mı?

Silva: Evet var. TES eğitimimizi bitiren mezunlarımıza benim ve üç diğer eğitmenimizin sunduğu Mezun Eğitimi Serimiz var, ayrıca Üst Düzey 500 Serisi diye adlandırdığımız, Silva eğitimcileri için kullandığımız bir programımız var. Bu seri devam eden araştırma ve geliştirme çalışmalarının sonucunda farklılıklara göre çeşitlendirme gereksiniminden doğdu. Bu durumda daha geniş insan spektrumlarına ulaşabilmek için biz de eğitimimizi  çeşitlendiriyoruz.

McKnight: Organizasyonunuzun işleyiş yapısı hakkında bizi biraz bilgilendirir misiniz? 


Silva:  Ana şirket, bir yönetim kurulu tarafından yönetilen  Psikorientoloji Enstitüsü Ltd.’dir. Silva Temel Eğitim Serisi Seminerleri Uluslararası Silva, İnc., tarafından verilir, elektronik sistem araçları ise Silva Sensör Sistemleri tarafından sağlanır.

McKnight: Bu röportaj eğitim dünyasında çok okunan Counseling and Values (Danışmanlık ve Değerler) dergisinde yayınlanmak üzere yapıldığı için okuyucularımıza özel birkaç şey söyleyebilir misiniz?


Silva: Danışmanlık yapan herkesin çok iyi bildiği gibi Danışmanlık kişisel olarak iletişime girmeyi gerektirir. Subjektif (içsel) iletişim konusunda eğitim almış ve farkındalığı olan birinin bu eğitimi almamış birine göre avantajlı olacağı açıktır. Psişik gelişim ve değişim her seviyedeki tüm eğitimciler için değerli bir araçtır- özellikle Danışmanlar, Terapistler ve insan kaynaklarında çalışan tüm uzmanlar için.

 
“Biz Silva Metodunun Psikorientolojisinin içsel bir farkındalık geliştirmek için oluşturulan zihin eğitimi sistemleri içinde en iyi sistem olarak görüyoruz. Subjektif bir eğitimdir ve subjektif olarak eğitilen kişi canlı ve dinamiktir, kendi potansiyelini ortaya koyar ve başkalarına da yardım ederek onlarında kendi potansiyellerini farketmelerini  sağlar.“


Eğer Jose Silva hakkında daha çok şey öğrenmek isterseniz,

“Bilim dünyası Jose Silva’yı nasıl keşfetti?” isimli makaleyi okuyabilirsiniz.

Kazanımlar

Bu dinamik eğitim sonucunda kişiler;

 • Birkaç saniye içinde tamamen rahatlamayı,
 • Bilinçaltlarında kayıtlı pek çok kısıtlayıcı inançlarını tanımayı ve bunları değiştirmeyi,
 • Kişisel iyileştirme güçlerini harekete geçirerek tüm stres kaynaklı sağlık sorunlarından kurtulmayı,
 • Doğru kararlar almayı,
 • Sigara, alkol, fazla yemek yeme gibi istenmeyen alışkanlıklarını değiştirmeyi,
 • Varsa, yıkıcı duygu ve davranış kalıplarından değiştirmeyi,
 • İlişkilerinde daha etkili olmayı,
 • Hedeflerine daha kolay ulaşmayı, arzu ettikleri sonuçları, elde etmeyi,
 • Zihinsel kapasitelerini arttırmayı, belleklerini güçlendirmeyi,
 • Sorunlarına gerçekçi ve yenilikçi çözümler getirmeyi,
 • Uyku sorunlarından tamamen kurtulmayı ve kaliteli uyumayı,
 • Yaratıcılık becerilerini geliştirmeyi,
 • Zamanlarını doğru kullanmayı
 • Motivasyonlarını arttırmayı,
 • Daha olumlu bireyler haline gelmeyi,

özetle, hayatlarını kendi kontrolleri altına almayı ve evrensel boyutta yaşam kalitelerini arttırmayı başarırlar.

Özellikle Etkili olduğu sorunlar?

Aşırı yemek yemek, içki içmek, sigara kullanmak, sorun ve kaygı odaklı olmak gibi istenmeyen alışkanlıklardan kurtulmak, sporda daha iyi verim almak, varsa, yıkıcı duygu ve davranış kalıplarından kurtulmak, ilişkilerde daha etkili olmak, belleği güçlendirmek, motivasyonu arttırmak, daha olumlu bireyler haline gelmek, kişisel iyileşme güçlerini keşfederek tüm stres kaynaklı sağlık sorunlardan kurtulmak için kullanılır.

Eğitimde, beynin yeniden programlanması öğretiliyor. Zihnimiz olumlu, olumsuz, gerçek veya gerçek olmayan düşünce arasındaki farkı bilmez, zihnimiz bizim ona verdiğimiz düşünceyi gerçekmiş gibi kabul eder ve onu hedef alarak gerçekleştirir. Beynimiz bir düşünceyi programlayabilmek için en az 30 sn’ye ihtiyaç duyar. En çok neye odaklanılırsa o gerçekleştirilir. ’’Ben bunu yapamam, mümkün değil, hayatta olmaz’’ dediğiniz her zaman yaşamınıza kısıtlamalar getirmiş oluyorsunuz. Sık tekrarlanan kelimeler, düşünceler zihnimizde programlanır. Neyin olmasını istiyorsak alfa ve/veya teta frekansında onun imgesini oluşturtarak programlanmasını sağlıyoruz. Ancak tabii sadece imgeleme yeterli değildir. Bir de inançlarımız ve bunlardan kaynaklanan kısıtlamalarımız vardır. Bunun üzerinde de çalışılması gerekir.

Kısıtlamalar yaşamda başarılı olmamızı engeller. Karakterimiz, kişiliğimiz, inançlarımız yaşamımızın ilk yıllarından itibaren ailemiz, okul, toplum, din veya kurduğumuz ilişkiler tarafından oluşturuluyor. İnsanlar önceden var olan inanç sistemleriyle inşa edilerek büyüyorlar. Ancak bunun bilincinde değiller. Bu nedenle bizi kısıtlayan bu inançlarımızı veya olumsuz olayları, bilinçaltımızdan yüzeye çıkartarak öncelikle bunların fark edilmesini sağlıyoruz. Sonra da zihnin bu olayı kaydettiği zamandaki frekansta, (yani alfa veya teta frekansında) eski inanç veya olayı, yeni inanç veya olayla yerini değiştirebiliyoruz. Bir başka şekilde ifade edecek olursak, kayıt üzerine yeni kayıt yaptırtmış oluyoruz. Böylece geçmişten gelen ve bizi kısıtlayan inançlarımızı, bir çok acı veya olumsuz deneyimlerimizi alfa veya teta frekansında değiştirebiliyoruz.

Spor alanında, performansın arttırılmasıyla ilgili olarak da benzer bir çalışma yapıyoruz. Üstün başarı sahibi atletler, sporda başarının %60-90’ı zihinzel faktörlere bağlı olduğunu belirtiyorlar. Öncelikle varsa, zihinsel kısıtlamalarını kaldırtıyoruz daha sonra da olması istenen durumu yaratarak alfa veya teta frekansında beynin bunu hedef olarak almasını sağlıyoruz ve beyin bunu gerçekleştiriyor.

Kimler İçin

Kimler İçin; Eğitim durumu önemli değildir. Her meslek grubundan, her kademede çalışanlar, emekliler, öğrenciler, 16 yaş üzerinde, kendini geliştirmek, tanımak, yardım etmek isteyen, dünyaya farklı bir gözle bakmak ve yaşam kalitesini yükseltmek isteyen herkes Silva Metodu eğitimini alabilir. Silva Metodu’nu hayatınıza geçirmeye başladığınızda neyseniz, çok daha iyi duruma gelirsiniz.

Çocuklar İçin

6-9 ve 10-12 Yaş grubu çocuklar içindir, ancak ebeveynlerinden birisinin Silva Metodu mezunu olması şarttır.

2 Günlük programdır.  Saatler: 09:30 – 17:30

Öğrenciler İçin

Odaklanarak daha kısa zamanda daha fazla bilgiyi bellekte tutmak,

Sınav stresini yenmek,

Yazılar & Makaleler

Sultan Shahin – Silva Metodu : Zihnin Genişlemesinde Mucize

Siz, hayal edebileceğinizden de daha fazlasınız

Kendimizin, sandığımızdan da fazlası olduğumuz, yeni bir görüş değildir. Tarih ve mitoloji üstün beyinlerin, peygamberlerin, filozofların, duru görü sahiplerinin; kendilerinin yaptıklarını hepimizin yapabileceğine işaret eden mesajlarıyla doludur.

Lord Krişna, Hazreti İsa, Hazreti Muhammed bunu tekrar tekrar söylemişlerdir.  Ancak biz, sadece bunları kendimiz denediğimizde inanırız.  Ya da sadece ortada kanıt varsa inanırız.

Artık Silva Metodu sayesinde kapasitemizin sonsuzluğunu deneyebilir, kapasitemizi geliştirmeyi öğrenir ve bunu daha iyi bir yaşam için kullanabiliriz.  Ancak önce, beynimizin henüz ortaya dökülmemiş olan geniş potansiyelini gösteren bilimsel kanıtlara bir göz atalım.

İçinizde Uyuyan Dev

Son 30-40 yılda elektron-mikroskoplar ile süper bilgisayarların evrimi sonucu nöro-anatomi dalı bilim adamları, her birimizin kafatası içinde yer alan uyuyan devi yani beynimizi ayrıntılarıyla araştırma ve inceleme olanağına kavuşmuşlardır. Günümüze kadar  bu yoldan edinilen bilgi, muhtemelen bilinmesi gerekenin yüzde birinden de azdır.  Ancak bu kadarı bile, beyin araştırmalarında çalışan bilim adamlarını hayrete düşürmüştür.

Judith Glassman – Zihin Kontrolü

Judith Glossman tıp ve bilim yazarı/araştırmacıdır. Yazıları pek çok ulusal dergide yayınlanmıştır. Şu sıralar kanser araştırmaları hakkında yazmakta olduğu kitap, bu yıl Grosset & Dunlop tarafından yayınlanacaktır.

Bir Pazar günü öğleden sonra, Manhattan’ın orta yerlerinde bir sınıfta, iki üç kişilik gruplar oluşturarak birbirleri çevresinde toplanmış yirmi kadar insanla oturmaktayım. Gözlerim kapalı, derin ve düzenli nefes alıyorum, tamamen gevşeyip rahatlamış bir haldeyim ve karşımda oturan tanımadığım kadına “ben hazırım” diyorum.

Kadın kendisinin arkadaşı olan, benim hiç görmediğim bir adamın adını, yaşını ve bulunduğu yeri bildirerek, onu hayalimde canlandırmamı ve bu adamın nasıl bir sorunu olduğunu kendisine söylememi istiyor.

Bu kişinin 35 yaşında ve New Jersey’li olduğunu söylediği anda, zihnimde bir resim şekillenmeye başladı. Önce siyah ve gür saçlar ve kirli, güçlü eller gözümün önüne geldi. Bu kişinin beden yapısı da yavaş yavaş ortaya çıkıyordu. İnce bir bedeni, kaslı yapısı vardı, kot pantolon pamuklu bir gömlek giymişti, kolları iki yanda dimdik duruyordu, bakışları sabitti.

Zihnimde canlandırdığım adamı tarif ettiğimde kadın, söylediklerimi onayladı; adamın gür ve vahşi saçları vardı, elleriyle çalışıyordu bu yüzden de genellikle elleri kirli oluyordu. Zayıf fakat çok güçlüydü ve her zaman rahat giysileri seçerdi. Dimdik durduğunda da haklıydım. Çünkü çok gergindi. “Devam et” dedi kadın.

Mezun Toplantıları

”Silva Metodu Mezun Buluşmaları” ayda 1 defa İstanbul ve İzmir’de gerçekleştirilir.

Katılım Bilgileri;
Saat (İstanbul) : Ayın ikinci Pazar sabahı 11:00-13:00
Saat (İzmir) : 19.00 – 21.00

Katılım koşulu:
1. Silva Metodu mezunu olmak,
2. Katılım için en geç, toplantının olduğu Pazartesi gününe kadar telefonla isim bildirilmesi gerekmektedir.

Silva Mezun Buluşmaları Takvimleri için güncel bilgilere whatsapp gruplarımızdan erişebilirsiniz.

Teknikler/ Çalışmalar ve Açıklamaları

Kısıtlayıcı İnançları Değiştirme Çalışması – İnanç, para, zeka, özgüven, beceri, yetenek, başarı, kişilik, sağlık vs. alanlarındaki kısıtlayıcı inançların, engelleyici düşüncelerin tanınması ve değiştirilmesidir.

Bir Bardak Su Tekniği – Doğru kararlar alabilmek, sorunlara gerçekçi ve yenilikçi çözümler bulmak, algılamayı genişleterek sezgileri daha net anlamlandırmak ve sezgileri güçlendirmek amacıyla kullanılır.

Zihin Aynası Tekniği – Hedefler veya herhangi bir problemli durum üzerinde çalışmak (ilişkiler dahil), problem çözmek, arzu edilen sonuçlara ulaşmak için kullanılan güçlü bir teknikdir.

Affetmeyle ilgili Çalışma – Kendimizi ve başkalarını affetmek bizi geçmişe bağımlılıktan ve pek çok hastalıktan kurtarır. Eğer hayatla uyumlu olarak ve özgürce akmıyorsak, bu büyük bir olasılıkla geçmişte yaşamış olduğumuz bir olaya takılıp kalmış olmamızdan kaynaklanır. Bu anı pişmanlık, üzüntü, acı, korku, suçluluk duygusu, suçlamak, kırgınlık, kızgınlık, hatta intikam alma isteği gibi duygulardan kaynaklanıyor olabilir. Kalbimizden/ iç bilincimizden affedememek ve geçmişe takılı kalmak şimdiyi yaşayamamıza engel olur. Affedebilmeyi başarmak için derin seviyelerde yapılan toplu bir çalışmadır.

Üç Parmak Tekniği– Bir kaç saniye içinde tamamen rahatlayabilmek, gereksinim duyulan her zaman alfa durumunu yaratmak,kritik, beklenmeyen durumlarda hızlı ve doğru karar alabilmek, odaklanma ve kavrama yeteneğini artırarak ders çalışabilmek, sınav kaygısı, sınav stresini yenebilmek, sınav sırasında kullanılır.

İçsel Çocuk Çalışması– Yaşamda daha huzurlu ve mutlu olabilmemiz için, bu günümüzü etkileyen, bize acı veren ve içbilincimizin derinlerinde kalmış ancak fark etmediğimiz eski kayıtları değiştirmemiz gerekmektedir. Bu kayıtların değiştirebilmesi için önce bunların farkedilmesi, sonra da eskiden bu kayıtların kaydedildiği frekansta yerlerine yeni kayıtların yapılmasıdır.****Bu teknikle ilgili olarak çalışma öncesi birkaç çocukluk fotoğrafınıza göz atmanız gerektiğini hatırlayınız.

Sağlıklı Yaşam için Alışkanlık Kontrolü Tekniği– Olumsuz, yıkıcı durum, duygu ve davranış kalıplarını temizlemek, sigara, alkol, fazla yemek yeme gibi bağımlılıklardan kurtulmak, kaygı ve/veya sorun odaklı olmak, sürekli ertelemek, sürekli olumsuz düşünceler içinde olmak, olumsuz imgeler görmek ve/ veya sürekli karamsarlık içinde olmak gibi durum ve davranışların değiştirilmesi ve yerine istenen yeni durum ve davranışların programlanmasıdır.

Rüya Kontrolü Tekniği – Rüya görürken sorunları çözmek amacıyla kullanılır. Silva Metodu’nun en mükemmel çalışmalarından biridir. Bu teknik, beynin doğru yanıtlara ulaşması ve yaşamın karmaşık sorunlarını çözmek üzere bir arama motoru olarak kullanılmasıdır. Ayrıca Yüksek Zekamızın, iç bilincimizle rüyalar yoluyla iletişime geçmesidir.

Olağanüstü Yolculuk Çalışması– Çoklu boyutlardan oluştuğumuzu yaşayacak ve zihninizin daha da genişlemesini sağlama amacıyla yapılan bir çalışmadır.

Rehberler Eşliğinde Enerji Çemberi Çalışması– Kendimizin, sevdiklerinizin veya ihtiyacı olan herkesin sağlıklı, bereketli, başarılı ve mutlu bir yaşam sürmeleri için yapılan bir enerji çalışmasıdır.

Bireysel Çalışmalar

Silva Metodu Bireysel Destek Çalışmaları randevu alınarak kişiye özel verilir.

 • Bilinçaltında kayıtlı pek çok kısıtlayıcı inancı tanımak ve bunları değiştirmek,
 • Yıkıcı duygu ve davranış kalıplarından kurtulmak,
 • Kararsızlık, karar almada zorlanmak,
 • Sigarayı bırakmak, kilo vermek,  alkol, fazla yemek yeme gibi istenmeyen alışkanlıklardan kurtulmak,
 • İlişkilerdeki sorunları çözmek (anne-çocuk, eşler arası ilişkiler)
 • Yaşam hedeflerini oluşturmak ve bunlara ulaşmak, arzu edilen sonuçları elde etmek,
 • Daha etkili ve başarılı olmak,
 • Uyku sorunlarından tamamen kurtulmak (sabah yorgun kalkmak, gece boyunca sık sık uyanmak, uykuya dalma sorunu vs….) ve kaliteli uyumak,
 • Yaratıcılık becerisini geliştirmek,
 • Zamanı doğru kullanmak,
 • Sorunlara yaratıcı ve yenilikçi çözümler getirmek

gibi durumlara yönelik Silva Yaşam Sistemleri Danışmanı olarak, birebir özel seanslar verilmektedir.

SİZ NEYİ ÇÖZMEK İSTİYORSUNUZ???

Çocuklar İçin

Eğitim durumu önemli değildir. Her meslek grubundan, her kademede çalışanlar, emekliler, öğrenciler, 16 yaş üzerinde, kendini geliştirmek, tanımak, yardım etmek isteyen, dünyaya farklı bir gözle bakmak ve yaşam kalitesini yükseltmek isteyen herkes Silva Metodu eğitimini alabilir. Silva Metodu’nu hayatınıza geçirmeye başladığınızda neyseniz, çok daha iyi duruma gelirsiniz.

Çocuklar İçin

6-9 ve 10-12 Yaş grubu çocuklar içindir, ancak ebeveynlerinden birisinin Silva Metodu mezunu olması şarttır.

2 Günlük programdır.

Saatler: 09:30 – 17:30

Öğrenciler İçin

Odaklanarak daha kısa zamanda daha fazla bilgiyi bellekte tutmak,

Sınav stresini yenmek,

Öğrenciler İçin

Eğitim durumu önemli değildir. Her meslek grubundan, her kademede çalışanlar, emekliler, öğrenciler, 16 yaş üzerinde, kendini geliştirmek, tanımak, yardım etmek isteyen, dünyaya farklı bir gözle bakmak ve yaşam kalitesini yükseltmek isteyen herkes Silva Metodu eğitimini alabilir. Silva Metodu’nu hayatınıza geçirmeye başladığınızda neyseniz, çok daha iyi duruma gelirsiniz.

Çocuklar İçin

6-9 ve 10-12 Yaş grubu çocuklar içindir, ancak ebeveynlerinden birisinin Silva Metodu mezunu olması şarttır.

2 Günlük programdır.

Saatler: 09:30 – 17:30

Öğrenciler İçin

Odaklanarak daha kısa zamanda daha fazla bilgiyi bellekte tutmak,

Sınav stresini yenmek,

Kurumsal Eğitimler

Silva Metodu™ eğitimi, bireyin farklı bir duyarlılığa ve bilince erişmesini sağlıyor, böylelikle kişinin kendisine, çevresine, işine, kısaca hayata bakış açısını değiştiriyor.

Amaç

Odaklanma yeteneğinin arttırılması ve zihinsel kapasiteyi yönetme becerisi kazandırılması sonucunda kişinin hedeflerine ulaşması sağlanır. İnsanın gerçek potansiyelini ve gücünü ortaya çıkartarak, düşünme biçimlerini güçlendirip, genişleterek yaşamda karşısına çıkan farklı kriz durumlarını kontrol edebilme becerisini geliştirmektir.Aşağıdaki Farkındalık Grafiği’nde eğitimde kullanılan tekniklerin işleyiş biçimi ve başlıca iki ana amacı olan odaklanma yeteneğinin artması ve yaratıcılığın gelişmesi daha kolay anlaşılabilir;

Kazanımlar

 • Birkaç saniye içinde tamamen rahatlamayı öğrenmek,
 • Bilinçaltlarında kayıtlı pek çok kısıtlayıcı inançlarını tanımak ve bunları değiştirmek,
 • Tüm stres kaynaklı sağlık sorunlarından kurtulmak,
 • Sigara, alkol, fazla yemek yeme gibi istenmeyen alışkanlıklarını değiştirmek,
 • Varsa, yıkıcı duygu ve davranış kalıplarından kurtulmak,
 • İlişkilerinde daha etkili olmak,
 • İletişim becerilerini geliştirmek,
 • Hedeflerine daha kolay ulaşmayı, arzu ettikleri sonuçları, elde etmek,
 • Zihinsel kapasitelerini arttırmak, belleklerini güçlendirmek,
 • Sorunlarına gerçekçi ve yenilikçi çözümler getirmek,
 • Uyku sorunlarından tamamen kurtulmak ve kaliteli uyumak,
 • Yaratıcılık becerilerini geliştirmek,
 • Zamanlarını doğru kullanmak
 • Motivasyonlarını arttırmak,
 • Daha olumlu bireyler haline gelmek,

İçerik

Kurumlar için yapılan Silva Metodu™ Temel Eğitim Serisi Semineri beynin, hayal gücü ve imgelerle işlevsel olduğu Alfa seviyesinde gerçekleşir. Ancak, insanların büyük çoğunluğu (% 95’i) bu seviyede uyuduğu için, Alfa seviyesinde bilinçli kalarak beyinlerinin sağ yarımküresinde işlevsel olamazlar. Bu nedenle sorunlara çözüm bulmaya en uygun seviye olan bu seviyede beynin bu muhteşem işlevselliğinden yararlanamazlar.
Katılımcılar ilk iki teknikle, beyin dalgalarını yavaşlatarak Alfa seviyesine girmeyi ve bu seviyede uyumadan, bilinçli kalarak beynin sağ yarımküresinde işlevsel olmayı öğrenirler. Böylece beden ve zihin rahatlar ve stres kontrolü sağlanır.
İkinci dörtlüde, sorun çözümünde kullanılacak etkin bilgi sentezi mekanizması, diğer bir ifadeyle hayal gücü devreye geçirilir. Geçmişte olup bitenler bize bilgi sağlar. Mantık, elde edilen bilginin çözümlemesini yapar. Ancak yapılması gerekenler ile HAYAL GÜCÜ ilgilenir. Kararlar, sorunlara çözüm bulmaya en uygun seviye olan Alfa seviyesinde beynin bu muhteşem işlevselliğinden yararlanılarak verilir.
Bir sonraki dört egzersiz ile, seçilen çözümlerle beyin programlanır ve yaratıcılık geliştirirlir.

Beynimiz gelişmiş bir bilgi ağıdır – bir Internet’tir. Kaydedilmiş bilgilerin ötesinde de bilgi verebilir. Beynin işleyiş şekli sayesinde özgün düşünce yaratılabilir, sorunlara gerçek ve yenilikçi çözümler getirebilinir. Başarıyı engelleyen kısıtlayıcı inançlardan kurtularak, geçmişe bağımlı kalmadan, yenilikçi ve yaratıcı kararlar alınabilinir.
Başarılı kişiler, geniş bir algılama yeteneğine sahip olan kişilerdir.

Program;

2 Günlük Progamdır

Saatler: 09:30 – 17:30

 • Giriş, Hedef Belirleme, Stres Kontrolü, Bütünsel Rahatlama (Programlama),
 • Uyku – Uyanma ve Uyanıklık Kontrolü,
 • Problemlere Çözüm Bulma,
 • Kısıtlayıcı ve/veya İstenmeyen Alışkanlıklardan Kurtulmak,
 • Hedeflerin Programlanması

Eğitim süresince, gün içinde, kısa aralar ve 1 saatlik yemek arası vardır.

EĞİTİM SÜRESİNCE HERHANGİ BİR İŞİTSEL VEYA GÖRSEL KAYIT  ALINMASI  MÜMKÜN DEĞİLDİR.

Sertifikasyon:

Eğitim sonunda Silva Metodu’nun Merkezi SMCI – Texas Laredo’dan uluslararası geçerliliği olan Silva Metodu Mezuniyet Sertifikası ve * Metodun tüm uygulamalarını da kapsayan bir Eğitim Kitabı verilir.